Kuzey Ege kıyılarında yayılış gösteren Mytilus galloprovincialis (Lamarck, 1819) ve ortam sedimentlerinde bazı ağır metal (Cu, Zn, Pb ve Cd) dağılımlarının araştırılması
Research of Mytilus galloprovincialis (Lamarck, 1819) expanding in north Aegean costs and distributions of some heavy metals (Cu, Zn, Pb and Cd) in anbient sediments
- Tez No: 197536
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
In the present study, Mytilus galloprovincialis ( Lamarck, 1819 ) expanding in NorthAegean Costs between August 2002 - November 2003 and accumulated heavy metal ( Copper,Zinc, Lead and Cadmium ) levels in ambient sediments are examined.In the research according to findings provided, in the light of measured heavy metalanalysis; copper 6,36-219,56 ug/g ( raw weight ); lead 9,13-58,33 ug/g ( raw weight ); zinc10,43-250,77 ug/g ( raw weight ); cadmium 0,88 - 3,01 ug/g ( raw weight ) are found inthose given values.On the basis of measured heavy metals for M.galloprovincialis : copper 0,53 - 8,4 µg/gwet weight; lead , 0,53-7,96 µg/g wet weight, zinc 7,0-40,37 µg/g wet weight; cadmium0,86- 1,22 µg/g wet weight are found in those presented varying values.For Mytilus galloprovincialis and metlas in the sediments ANOVA-VARYANS analysishas been implemented.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmada Ağustos 2002-Kasım 2003 tarihleri arasında Kuzey Ege Kıyılarında yayılışgösteren Mytilus galloprovincialis ( Lamarck, 1819 ) ve ortam sedimentlerinde birikmiş olan ağır metal( bakır, çinko, kurşun ve kadmiyum ) düzeyleri incelenmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, sedimentte ölçülen ağır metal analizleri sonuçlarına göre;bakır 6,36-219,56 µg/g ( kuru ağırlık ); kurşun 9,13-58,33 µg/g ( kuru ağırlık ); çinko 10,43 -250,77 µg/g ( kuru ağırlık); kadmiyum 0,88-3,01 µg/g ( kuru ağırlık ) arasında bulunmuştur.M. galloprovincialis? te ölçülen ağır metal analizleri sonucuna göre: bakır 0,53-8,4 µg/g yaşağırlık; kurşun 0,53-7,96 µg/g yaş ağırlık; çinko 7,0-40,37 µg/g yaş ağırlık; kadmiyum 0,86-1,22µg/g yaş ağırlık şeklinde değiştiği bulunmuştur.Mytilus galloprovincialis ve sedimentteki metaller için ANOVA-VARYANS Analizi yapıldı.Varyans analizi sonucunda sedimetteki ve midyedeki metaller için istasyonlar ve dönemler arasındakifarklılığın önemli olduğu bulunmuştur ( p < 0,05 ).Midyedeki metal ile dönemler arası fark, midyedeki metal istasyonlar arası fark; sedimenttekimetal ile dönemler arası fark ile sedimetteki metallerin istasyonlar arası farkları Tukey Testiuygulanarak araştırıldı.Anahtar sözcükler :Kuzey Ege Denizi, Mytilus galloprovincialis ( Lamarck, 1819 ), Sediment, Ağır metal, Bakır, Kurşun,Çinko, Kadmiyum