Karşıyaka yat limanı (İzmir iç körfezi) fitoplanktonunda görülen zamana bağlı değişimlerin araştırılması
Investigation of temporal changes of phytoplankton in Karşıyaka yacht port (İzmir inner bay)
  1. Tez No: 197535
  2. Yazar: SERKAN KÜKRER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLAL AYDIN GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETKARŞIYAKA YAT LİMANI (İZMİR İÇ KÖRFEZİ) FİTOPLANKTONUNDA GÖRÜLEN ZAMANABAĞLI DEĞİŞİMLERİN ARAŞTIRILMASISerkan KÜKRERBu araştırmanın başlıca amacı İzmir Körfezi'nde Karşıyaka yat limanı istasyonunda (38°26 92 N ve 27° 06' 47'' E) 2003-2004 yılları arasında zamana bağlı olarak fitoplankton türlerinin' ''kompozisyonunun ve fizikokimyasal ortam parametrelerindeki değişimlerin araştırılmasıdır. Bubağlamda haftalık olarak günün aynı saatlerinde 0.5 m derinlikten yüzey suyu örnekleri alındı.Alınan su örneklerinde fizikokimyasal parametrelere ait en düşük ve en yüksek değerlersırasıyla, amonyum 0,06 µg at N/l-40.72 µg at N/l, nitrat 0.191 µg at N/l-24.86 µg at N/l, nitrit(bulunma limitinin altında)-25.9 µg at N/l, fosfat 0.87 µg at P/l-17.58 µg at P/l, silikat 0.78 µg atSi/l-48.6 µg at Si/l, çözünmüş oksijen 4.51 mg/l-12.7 mg/l, deniz suyu sıcaklığı 8.8 C°-27.6 C°,klorofil a 0.004 µg/l-3.93 µg/l, pH, 7.46-8.45, tuzluluk %o 35.97-%o42.85, seki derinliği 1 metre-7 metre ölçülmüştür.Elde edilen veriler, İzmir Körfezi'nde atık su boşaltım ağızlarından biri olan KarşıyakaYat Limanı istasyonunun Büyük Kanal Projesinin tam kapasite ile çalışmasıyla birlikte sondurumuyla önceki yıllardaki durumu arasında karşılaştırma yapmak için temel oluşturacaktır.Çalışma sahasında başlıca Bacillariophyceae, Dinophyceaea, Euglenophyceae,Dictyochophyceae ve Ciliata sınıflarına ait örnekler saptanmıştır.Fitoplankton kompozisyonuna bakıldığında Dinophyceae ve Bacillariophyceae sınıfınıntür ve birey sayısı bakımından öteki sınıflara baskın olduğu belirlenmiştir. Tür sayısı bazında buiki baskın sınıf arasında büyük farklılıklar bulunmazken, hücre sayısı bakımından diyatomlarınüstün olduğu rahatlıkla söylenebilir.Ocak ve şubat aylarında göreceli olarak az sayıda bulunan diyatom ve dinoflagellatlarmart ayıyla birlikte sayılarını hızla arttırarak ilkbahardan yaz ortalarına kadar en yüksekseviyelerinde bulunmuşlardırI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF TEMPORAL CHANGES OF PHYTOPLANKTON IN KARŞIYAKA YACHTPORT (IZMIR INNER BAY)Serkan KÜKRERThe main aim of this research is to investigate temporal changes of phytoplankton compositionand physicochemical environment parameters in İzmir Bay, Karşıyaka Yacht Port (38° 26' 92'' N ve 27°06' 47'' E) between the years of 2003 and 2004. for this reason surface water samples are collectedweekly at the depth of 0.5 meter at the same time of each day.Minimum and maximum values of physicochemical parameters of collected water samples aremeasured as respectively following : ammonium 0,06 µg at N/l-40.72 µg at N/l, nitrate 0.191 µg at N/l-24.86 µg at N/l, nitrite (under detected limit)-25.9 µg at N/l, phosphate 0.87 µg at P/l-17.58 µg at P/l,silicate 0.78 µg at Si/l-48.6 µg at Si/l, dissolved oxygen 4.51 mg/l-12.7 mg/l, sea water temperature 8.8C°-27.6 C°, chlorophyll-a 0.004 µg/l-3.93 µg/l, pH, 7.46-8.45, salinity %o 35.97-%o42.85, secchi depth1 meter-7 meter.The collected data will be basis for the comparison of environmental situations in KarşıyakaYacht Port after and before running İzmir waste water Treatment Project with full capasity.The main classes found in the investigation field are Bacillariophyceae, Dinophyceaea,Euglenophyceae, Dictyochophyceae and Ciliata.Considering the phytoplankton composition, Bacillariophyceae and Dinophyceae are dominantto the other classes with respect to species and individual number. While tehere are no greatdifferences between these two dominant classes with respect to species number, it can be said thatdiatoms are superior with respect to cell number.Diatoms and dinoflagellats that are relatively in few numbers in January and Februarydrastically increase their numbers starting from March and reach at their maximum levels from springto mid- summer.