Manisa il merkezi hastanelerinde görev yapan yönetici hemşirelerin organizasyona bağlılık ve güven durumlarının incelenmesi
Determination of the organizational commitments and organization trust levels of the nurses working in hospitals in manisa
  1. Tez No: 600393
  2. Yazar: NİLÜFER KARABAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışma Manisa il merkezinde yer alan hastanelerde çalışan yönetici hemşirelerin kurumsal bağlılık ve güven düzeylerini tespit etmek için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Çalışmanın evrenini, Manisa il merkezindeki kamu ve özel hastanelerde çalışan yönetici hemşireler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini, araştırmaya katılmayı kabul eden yönetici hemşireler oluşturdu (n=86). Veri toplama aracı olarak; Hemşire Bilgi Formu, Örgütsel Bağlılık Ölçeği (ÖBÖ) ve Örgütsel Güven Ölçeği (ÖGÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde; sayı yüzde, ortalama, standart sapma, ölçek puan ortalamaları arasındaki farkları belirlemek için; çeyrekler arası aralık, Student T Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi, Spearman Korelasyon ve ölçeklerin iç tutarlılığı için Cronbach alfa katsayılarına bakıldı. Bulgular: Yönetici hemşirelerin çoğu üniversite hastanesinde %40,7 çalışmakta, %98,8'i kadın, %76,7'si evli, %57,0'si lisans mezunu, %59,3'ü yöneticilik deneyimine sahip ve %66,3'ü kliniklerde yöneticilik yapmaktadır. Hemşirelerin örgütsel bağlılık algılarının ortalaması 3,32±0,49 ve örgütsel güven algısının ortalaması 4,32±0,83 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of this study was to determine the organizational commitment and organizational trust levels of the nurses working in hospitals in Manisa. Material and Methods: This study was conducted as descriptive and cross-sectional. The population of the study consists of the management nurses working in public and private hospitals in Manisa city center. The sample of the study consisted of executive nurses who accepted to participate in the study (n = 86). Nurse Information Form, Organizational Commitment Questionnaire (OCQ) and Organizational Trust Questionnaire (OTQ) were used as data collection tool. For analysing of the data; mean, standard deviation, scale mean scores were checked; Cronbach Alpha, Interquartile Range Student T Test, Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Spearman Correlation were applied. Findings: Most of the nurses working in the university hospital (40.7%), 98.8%are female, 76.7%married, 57.0% have bachelor's degree, 59.3% have managerial experience and 66, 3%of them are managers in clinics. The mean of the organizational commitment perception of the nurses was 3.32 ± 0.49 and of the organizational trust perception was 4.32 ± 0.83.