Yapısalcı yaklaşımın fen bilgisi eğitimine etkisi ve ilköğretim 2. kademe öğrencilerinin yapısalcı zekaya göre fen algıları
The effects of constructivist learning approach on science education and according to constructivist intelligence secondary school students' perceptions of science
  1. Tez No: 197575
  2. Yazar: KADRİYE ERFİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yapısalcı Yaklaşımın Fen Bilgisi Eğitimine Etkisi ve lköğretim 2. Kademe ÖğrencilerininYapısalcı Zekaya Göre Fen AlgılarıKadriye ErfidanÖZETBu çalışmada“Yapısalcı Öğrenme Modeli”nin ilköğretim 2. kademe öğrencilerinin Fenöğrenmelerine ve tutumlarına etkisi incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, Manisa li Köprübaşı lçesi Şehit Şenol Uçtu lköğretim Okulu 6.sınıfında okuyan 24 öğrenci, 7. sınıfında okuyan 53 öğrenci, 8. sınıfında okuyan 34 öğrenci veYavuz Selim lköğretim Okulu 6. sınıfında okuyan 24 öğrenci, 7. sınıfında okuyan 19 öğrencioluşturmaktadır. Araştırmaya toplam 154 öğrenci katılmıştır.Bu çalışmada, her sınıfta öğrenciler rasgele belirlenen iki grupta incelenmiştir. Her sınıfdüzeyinde gruplardan biri kontrol grubu diğeri deney grubu olarak belirlenmiştir.Uygulamadan önce bütün gruplara işlenecek ünite ile ilgili birer hazırbulunuşluk testi ve“Fen Tutum Anketi”uygulanmıştır.Bu çalışma yapılırken uygulama ünitesi olarak 6. sınıflarda“Canlının ç YapısınaYolculuk”; 7. sınıflarda“Maddenin ç Yapısına Yolculuk”ve“Ya Basınç Olmasaydı?”; 8.sınıflarda ise“Maddedeki Değişim ve Enerji”üniteleri kullanılmıştır.Bütün kontrol gruplarına uygulama süresince ünite, geleneksel yaklaşıma göre; deneygruplarına ise yapısalcı yaklaşıma göre anlatılmıştır.Uygulamadan sonra ise her sınıfa uygulama yapılan ünite ile ilgili sorulardan oluşan sontest ve Fen tutumlarında oluşan değişiklikleri saptamak için ise önce uygulanan“Fen TutumAnketi”nin aynısı uygulanmıştır.Uygulanan testlerin sonuçları, Microsoft SSPS 10.00 programında istatistiksel olarakdeğerlendirilmiştir. statistik teknikleri olarak ilişkisiz gruplar için t-testi ve ANCOVA kullanılmıştır.Sonuç olarak;“Yapısalcı Öğrenme Yaklaşımı”nın, geleneksel yönteme göre öğrencilerinbaşarısı ve Fen'e karşı tutum ve algılarını daha olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Effects of Constructivist Learning Approach on Science Education and According toConstructivit Intelligence Secondary School Students? Perceptions of ScienceKadriye ERF DANABSTRACTIn this study, effects of“Constructivist Learning Model”on secondary school students in accordancewith their attitudes are analysed.The sample of research is consisted of Şehit Şenol Uçtu Primary School's ; 24 students of 6th grade,53 students of 7th grade, 34 students of 8th grade and Yavuz Selim Primary School's 24 students of 6thgrade, 19 students of 7th grade in Köprübaşı in Manisa. Totally 154 students are consisted in researchprocess.Before the practise; to all the groups a“test of readiness”and“Science Attitude Questionnaire”areapplied.While doing this study as an application unit in 6th grade classes“Voyage to Living Thing's InnerStructure”, in 7th grade classes“Voyage to Matter's Inner Structure”and“If the Pressure Did Not Exist”, in8th grade classes“Change And Energy in Matters”units are used.Throughout the application proses; units are explained to all the control groups according to traditionalmethot and to experiment groups according to constructivist methot.After the practice to all the classes two tests are applied. One of them is a last test about the unit wichis applied. The other one is“Science Attitude Qestionnaire ”in order to see the changes in Scienceattitudes.The results of the tests are evaluated in Microsoft SPSS 10.00 programme. As statistics technique forindependent groups; t-test and ANCOVA are used.As a result we have observed thatConstructivist Learning Approach has positive effect on studebts'succes according to traditional method and their attitudes and perceptions of Science.