Siirt ili köy işletmelerinde yetiştirilen tiftik keçilerinde tiftik verimleri, canlı ağırlık, vücut ölçüleri ve bu özellikler arasındaki ilişkiler
Mohair yields, live weight, body measurements and relationships between these traits in mohair goats raised in village farms of Siirt province
- Tez No: 197588
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ABSTRACTMOHAIR YIELDS, LIVE WEIGHT, BODY MEASUREMENTS ANDRELATIONSHIPS BETWEEN THESE TRAITS IN MOHAIR GOATSRAISED IN VILLAGE FARMS OF SIIRT PROVINCEARSLAN, ÖzlemMsc., Animal ScienceSupervisor: Assist. Prof. Dr. Mehmet BİNGÖLSeptember 2005, 68 PagesThis study was performed on 120 Angora goats, which were different colorand ages, raised in Şiyavuk settlement belongs to Derinçay village, Şirvan county,Siirt city. In this study, live weight, wither height, body length, hearth depth, hirdgirth, mohair yield, mohair dressing percentage, fineness, length, flexibility andmohair strength, of the angora goats were determined and correlations between thesetraits were investigated.Average live weight was 33.92±0.504 kg. Mean body length, height atwithers, hearth depth and hird girth were 65.20±0.458, 62.23±0.482, 27.98±0.201and 73.91±0.488 cm, respectively. The differences between live weight, height atwithers and hearth depth were significant within color and age groups (P< 0.001).Black colored goats had higher body weight and body measurements than red andwhite colored goats.
Özet (Çeviri)
ÖZETSİİRT İLİ KÖY İŞLETMELERİNDE YETİŞTİRİLEN TİFTİKKEÇİLERİNDE TİFTİK VERİMLERİ, CANLI AĞIRLIK, VÜCUTÖLÇÜLERİ VE BU ÖZELLİKLER ARASINDAKİ İLİŞKİLERARSLAN, ÖzlemYüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Mehmet BİNGÖLEylül 2005, 68 sayfaBu çalışma, Güney Doğu Anadolu Bölgesi, Siirt ili, Şirvan İlçesi, DerinçayKöyü?ne bağlı Şiyavuk Mezrası?nda yetiştirilmekte olan farklı renk ve yaştan 120dişi tiftik keçisi üzerinde yürütülmüştür. Bu çalışmada, tiftik keçilerinin canlıağırlık, cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs derinliği ve göğüs çevresi ölçüleri,tiftik verimi, tiftik randımanı, incelik, uzunluk, elastikiyet ve mukavemet değerleribelirlenerek bu özellikler arasındaki korelasyonlar incelenmiştir.Çalışma sonucu ağırlık ortalaması 33.92±0.504 kg olarak saptanmıştır.Vücut uzunluğu (cm), cidago yüksekliği (cm), göğüs derinliği (cm) ortalamalarısırasıyla, 65.20±0.458, 62.23±0.482, 27.98±0.201 ve 73.91±0.488 olarakbelirlenmiştir.