Bahçesaray yöresi mahalli armutlarının pomolojik ve morfolojik incelenmesi
Pomological and morphological investigation of local pears of Bahçesaray region
- Tez No: 197614
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TARIK YARILGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETBAHÇESARAY YÖRES MAHALL ARMUTLARININ POMOLOJ K veMORFOLOJ K NCELENMESNCELENMESORMAN, ErdalYüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim DalıTez Danışmanı: Doç. Dr. Tarık YARILGAÇEylül 2005, 83 sayfaBu çalışmada, Bahçesaray (Van) ilçesi ve köylerinde tohumdan yetişmişbinlerce armut genotipleri arasından seleksiyon kriterlerine uygun, üstün vasıflıgenotipler saptanacak ve bu genotiplerde belirlenen armut ağaçları tek tekincelenerek çalışmanın amaçlarına yönelik olarak iki yıl süre ile gözlemlenecektir.Seçilecek ağaçlarda; morfolojik, fenolojik ve pomolojik özellikler incelenecektir.Morfolojik özellikler yönünden; ağacın yaşı, taç yüksekliği ve genişliği, ağacınhabitüsü, gelişme gücü, ağacın gövde çapı, verimlilik, fenolojik özellikler yönünden;tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, ilk çiçeklenme,tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, geç çiçeklenme, çiçek gözlerinin yeri vb. veriler;pomolojik özellikler yönünden ise meyve ağırlığı, meyve çapı, meyve boyu, meyvesapı uzunluğu ve meyve sapı kalınlığı, meyve eti sertliği, dolu çekirdek sayısı,meyve rengi, meyvelerin suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), titreedilebilir asitlik, meyve suyu pH'sı, meyvelerde sululuk, kumluluk ve tat durumları,bunların dışında bazı yaprak özellikleri ( yaprak alanı, yaprak ayası genişliği veyaprak sapı uzunluğu), peryodisite, ateş yanıklığına (Ervinia amylovora Burill )dayanıklılık durumları gibi çok değişik özellikler belirlenecektir.Anahtar kelimeler : Armut, Bahçesaray, Seleksiyoni
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPOMOLOGICAL AND MORPHOLOGICAL INVESTIGATION OF LOCALPEARS OF BAHÇESARAY REGIONORMAN, ErdalM.Sc. Thesis, HorticultureAdvisor: Assoc. Prof. Dr. Tarık YARILGAÇSeptember 2005, 83 pagesIn this study, The best pear genotypes were determined based on selectioncriteria among the thousands of genotipes grown in the town of Bahçesaray, Vanand these determined pear trees were evaluated for selection criteria for two years.Morphological, phenological and pomological observation were investigated on theselected genotypes. Morphological observations were tree age, crown height, crownwidth, habitus or tree, growth power, stemdiameter and yied. Phenological oneswere bud entargement, bud operning, the iritial flowering, full flowering, the finalflowering, late flowering, the place of bud. Pomological ones were fruit weight, fruitwidth, fruit height, stalk lenght, stalk width, the texture of flash, the seed number,fruit color, soluble solid content, titreable acidity, ph, water contend of fruit sand infruit, and taste. More ower, some leaf traits (leaf area, leaf width, leaf stalk length)periosidity, the resistance to (Erivinia amylovora Burrill Winslow et al.) weredetermined.Key words Pear, Bahçesaray, Selectionwords:iii