Betonarme binaların riskli yapı tespit yönetmeliğine göre farklı paket programlarda değerlendirilmesi
Evaluation of reinforced concrete buildings in different package programs according to the risky buildg detection regulation
  1. Tez No: 967552
  2. Yazar: AYŞE BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT UZMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU GÜVENÇ YAZICILAR, PROF. DR. TEMEL TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmada farklı paket programlarda az katlı betonarme binalarda riskli yapı tespit analizi yapılarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Birinci bölümünde kentsel dönüşüm kavramı ele alınmış olup konuyla ilgili daha önce ülkemizde yapılmış çalışmalar ve dünya da yapılmış olan kentsel dönüşüm çalışmalardan bahsedilmiştir. Kentsel dönüşüm kavramı ile birlikte riskli yapı ve güçlendirme kavramı da ele alınmıştır. Hangi durumlarda riskli yapı tespit analizi ya da güçlendirme tercih edilmesi gerektiği üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Riskli yapı tespit sürecinden bahsedilerek dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedilmiştir. İkinci bölümünde ise az katlı betonarme binalar, orta katlı betonarme binalar, yüksek katlı betonarme binalar, yığma binalar ve karma binalarda riskli yapı tespit sürecinin nasıl gerçekleştiği, tespit süresince ne tür farklılıkların gerçekleştiği üzerine durulmuştur. Bu çalışmada az katlı betonarme binanın YAP.NET ve ideCAD programın da model oluşturulup riskli yapı tespit analizi gerçekleştirilmiştir. Her iki programda da analiz aşamasının nasıl gerçekleştirildiğinden bahsedilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda kesme kuvvetleri, eksenel kuvvetler ile Etki/Kapasite Oranı Sınır Değeri veya Göreli Kat Öteleme Sınır Değerine göre değerlendirmeler yapılmıştır. İki program arasında elde edilen verilere göre değerlendirmeler yapılmıştır, hangi programda risk oranının daha az olduğu üzerine incelemeler yapılmıştır. Bir sonraki bölümünde etriye sıklaştırılmasının ve beton sınıfının sonuçlar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Etriye aralığının değişimi ile kolon sınıfında oluşan değişiklik gözlemlenmiştir. Beton sınıfının değişmesi ile yapının risk durumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son olarak sonuç ve öneriler kısmında beton sınıfı ve etriye aralığının yapılar üzerindeki etkisi hakkında değerlendirme yapılmış olup riskli yapı analizinde bu parametrelerin öneminden ve günümüzde yeni yapılacak olan binalarda beton sınıfının ve donatı yerleşiminin etkisinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the data obtained by performing risky stcruture detection analysis in low-rise reinforced concrete buildings in different programs were eveluated. In the first part, the concept of urban transformation is discussed and previous studies on the subject and urban transformation studies conducted around the world are mentioned. Along with the concept of urban transforation, the concept of risky structure and reinforcement was also discussed. Evaluations were made on in which cases risky structure detection analysis or reinforcement should be preferred. The risky structure detection process was mentioned and the issues to be considered were mentioned. In the second part, it is emphasized how the risky building detection process takes place in low-rise reinforced concrete buildings, medium-rise reinforced concrete buildilngs, hgh-rise reinforced bildings, masonry buildings and mixed buildings and what kind of differences occur during the detection process. In this study, a model of a low-rise reinforced concrete building was created in YAP.NET and ideCAD programs and risky structure detection analysis was performed. As a result of the data obtained, evaluations are made according to the shear forces, axial forces and the Impact/Capacity Ratio Limit Value or the Relative Story Drift Limit Value. Evaluations were made based on the data obtained between the two programs, and studies were conducted on which program had the lower risk rate. In the next section, the effects of stirrup density and concrete class on the results are examined. The change in the column class was observed with the change in the concrete class on the risk status of the structure was examined. Finally, in the conclusion and suggestions section and evaluation was made about the effect of concrete class and stirrup spacing on the structures, and the importance of these paraametres in risky structure analiysis and the effect of concrete class and reinforcement placement in newly construcred buildings were mentioned.