Heavy metals in sediments of the Black Sea
Karadeniz sedimentlerindeki ağır metaller
  1. Tez No: 197698
  2. Yazar: MİNE AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, DOÇ. DR. MELEK TÜRKER SAÇAN, PROF. DR. NAZ ZEYNEP ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Karadeniz, Türkiye'nin kuzeyinde bulunan yarı kapalı bir denizdir. Ege ve Marmaradenizleriyle Akdeniz'e bağlanması dışında nerdeyse izole bir durum göstermektedir.Karadeniz, kendine özgü özelliklerinden dolayı bir çok araştırmaya konu olmuştur.Bu çalışmanın amacı, Karadeniz sedimentlerindeki Fe, Mn, Pb, Zn, Cu, Ni, Cr, Co veHg gibi metallerin konsantrasyonlarını araştırmak ve Al normalizasyonu sayesinde metalkirlenmesini belirlemektir. Karadeniz Ünite 1 sedimentleri ?2003 R/V Knorr Black SeaCruise? araştırma gezisinin 25 Nisan-10 Mayıs ve 10 Mayıs-15 Mayıs tarihleri arasındagerçekleşen 8. ayak ve 9. ayak sırasında örneklenmiştir. Alınan sediment örneklerindekiFe, Mn, Pb, Zn, Cu, Ni, Cr, Co ve Al konsantrasyonları toplam çözümleme yöntemininardından atomik absorplama spektrometresi ile ölçülmüştür. Hg konsantrasyonları da yineçözümleme işleminin ardından alevsiz atomik absorplama spektrometresi ile ölçülmüştür.Deney sonuçları farklı şekillerde karşılaştırılmıştır. lk olarak, her istasyondaki korörneği boyunca metal konsantrasyonları ve bu değerlerin Al değerlerine olan oranlarıincelenmiştir. kinci olarak, Karadeniz'in batıdan doğuya doğru metal konsantrasyonlarıdeğişimini görmek için değişik istasyonlarından alınan kor örneklerindeki metalkonsantrasyonları karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada, Mn ve Fe konsantrasyonları genellikle ortalama sediment Mn ve Fekonsantrasyonlarından düşük bulunmuştur. Mn ve Fe değerleri oksik katmanlara diffuzeolduklarından dolayı, anoksik koşullarda ani düşüler göstermektedir.Boğaziçi'ne yakın istasyonlardan alınan kor örneklerinin üst katmanlarında yüksek Pbkonsantrasyonları bulunmuştur. Bu yüksek değerler, doğal ve insan kaynaklı girdilerinbirleşiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bütün istasyonlardaki Pb/Al oranları korörneklerinin üst katmanlarında kirlenmenin bir belirtisi olarak yüksek değerlergöstermektedir.Üç istasyondan alınan örneklerdeki Hg konsantrasyonları ortalama sediment Hgdeğerlerinin altında bulunmuştur. Boğaziçi'ne en yakın istasyonda Hg/Al oranlarıdiğerlerine nazaran daha yüksektir. Bu da kirlenmenin bir belirtisidir. Yüksek Hg/Aloranları, Boğaziçi Karadeniz kıyılarındaki şehirleştirilmiş ve endüstrileştirilmiş alanlardaartan insan aktivitelerinin bir sonucudur.Geçmiş datalar ve bu çalışmadaki elde edilen sonuçlar doğu yüzey sedimentlerinin Pb,Zn, Cu, Ni, ve Cr konsantrasyonlarında bir artış göstermektedir. Bu artış, kıyı alanlarındakimetal açısından zengin yapısı ve buna bağlı olarak nehirlerin havza alanından taşıdığımineral tortulardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca, bu çalışmadaki güney batısedimentlerinin yüksek Hg/Al ve Pb/Al oranları şehirleşmiş ve endstrileşmiş alanlardangelen insan kaynaklı girdileri işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Black Sea is a semi-enclosed marine basin in the north of Turkey. It is almost in astate of isolation, if we exclude the connection to Mediterranean through the Aegean Seaand the Sea of Marmara. Due to its unique properties, it has been the subject of manystudies.This study?s aim is to investigate the concentrations of metals such as Fe, Mn, Pb, Zn,Cu, Ni, Cr and Co in the sediments of the Black Sea and evaluate the metal contaminationwith Al normalization. For the study, the Black Sea Unit 1 sediments were collected from 7stations during the 2003 R/V Knorr Black Sea Cruise, Leg 2 and 3, which are conductedbetween April 25-May 10 and May 10-May 15, respectively. Fe, Mn, Pb, Zn, Cu, Ni, Cr,Co and Al concentrations of sediments obtained from these cruises were determined byatomic absorption spectrometry after total digestion. Hg contents of sediments from threestations were determined by flameless atomic absorption spectrometry after digestion.Experimental results were compared by different ways. Firstly, the metal distributionsand metal/Al normalizations along the cores at each station were investigated. Secondly,comparison of three stations which are located different part of Black Sea was made, inorder to see how the metal concentrations of the cores change from western to eastern partsof Black Sea. Finally, the results of these examinations were compared with the previousstudies.Generally, Mn and Fe concentrations are below the average shale Mn and Feconcentrations. Mn and Fe values show a sudden decrease in anoxic conditions, due to thediffusion to oxic layers throughout the cores.The high Pb contents at the top of the cores from stations which are close toBosphorus may most probably suggest a combination of diagenetic and anthropogeniceffects. Pb/Al ratios in all stations have an increase in the beginning of the cores, which isan indication of pollution.Hg concentrations which obtained from three stations are generally below the averageshale Hg concentration. Hg/Al ratios are higher in the station which is the closest to theBosphorus. That is an indication of the pollution. High Hg/Al ratio is the consequence ofincreased anthropogenic activities in the vicinity of the Bosphorus Black Sea coastal areasthat are urbanized and industrialized.Previous data and results obtained from this study show an increase in Pb, Zn, Cu, Niand Cr contents in the eastern surface sediments. This is because of the metal rich rocks incoast areas and associated economic mineral deposits in the catchment areas of rivers. Inaddition to this, high Hg/Al and Pb/Al ratios in south western surface sediments indicate ananthropogenic input from industrialized and urbanized regions.