Genealogy of place in architecture: History, current interpretations and insights
Mimarlıkta yerin şeceresi: Tarih, güncel yorum ve anlayışlar
- Tez No: 197699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
?Yer? farklı alanlarda bir çok teorileştirme ve pozisyona açık, kompleks ve çekişmeli bir terimdir. ?Yer?in mimarlık söyleminde nelere katkıda bulunabileceğini anlamayı amaçlayan bu tez, öncelikle, ?yer?in kavramsal bir terim olarak ortaya çıktığı, fenomenolojik temelli beşeri coğrafyada ve bina aktivitesi ve toprak arasındaki ilişkinin üzerine oluşturulan tartışma ve teorileştirmelere etken önemli bir konu olarak mimarlıktaki yolculuğu üzerinden ?yer?in şeceresini göstermeye değin bir anlama çerçevesi sunar. Bu tez mimarlığın gündemine etik bir bileşen olarak eklemlendirilebilecek bir yer anlayışı öne sürerken mimarlığı ?yerin tanınması ? ayırt edimi? olarak tanımlar ve fiziksel durumun/koşulun bileşenlerinin incelenmesi ve anlaşılması, başka bir deyişle okunması ile ?yer? üzerine bir anlayış çıkarabilmeye ilişkin kavramsal bir çerçeve üzerine fikirler koyar. Bu tezde, daha etkin bir mimarlık adına fiziksel durumun/koşulun diyalog kavramı eşliğinde tanımlanması, dinlenmesi ve anlamlandırılmasının önemine işaret edilmektedir.
Özet (Çeviri)
?Place? is a complex and contested term being exposed to various theorizations and positions in diverse fields. Aiming to get an understanding of what it may contribute to in the discourse of architecture, the thesis firstly offers a framework that helps to depict a genealogy of ?place? through its itinerary in phenomenologically driven human geography where it originated as a conceptual term, and in architecture to which became an important issue of debate and theorization over the relation between building activity and the ground. Conveying an understanding of ?place? as an ethical component in architecture?s agenda, the thesis defines architecture as the ?identification of place?, and comes up with ideas for a conceptual framework of ?gathering? insight concerning the physical location/condition, namely ?place?, through the study and understanding of its components, namely ?reading? them. The significance of defining, listening to and interpreting physical location/condition for a more ?enriched mission of architecture? within developing a notion of dialogue is addressed in this thesis.