Heavy metal determination in roadside soils and highway dusts from the major highways of İstanbul
İstanbul'un ana arterlerindeki yol kenarı toprakları ve tozlarındaki ağır metal kirliliğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 197697
  2. Yazar: MERT GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
STANBUL'UN ANA ARTERLER NDEK YOL KENARI TOPRAKLARI VETOZLARINDAK AĞIR METAL K RL L Ğ N N BEL RLENMESMert GÜNEYÇevre Teknolojileri Yüksek Lisans Tezi, 2006Tez Danışmanı: Turgut T. ONAYAğır metal kirliliği, Toprak kirliliği, Coğrafi bilgi sistemleri, Ulaşım, Çevre kirliliğiKarayolu ulaşımı, insan ve mal taşımacılığında ülkemizde ve dünyanın pek çokyerinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Fakat bu aktiviteler esnasında ciddi boyutta elealınması gereken çevresel sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların en önemlilerindenbiri, trafik tarafından yaratılan ağır metal kirliliğidir.Yoğun araç trafiğinin olduğu bir çevrede en fazla karşılaşılan ağır metaller Pb, Zn, Cu,Ni, Cd ve Cr'dir. Bu maddeler çevreye yakıt emisyonları, araç aşınmaları ve sızıntılar gibi birçok yoldan yayılır. Bu çalışmanın amacı, stanbul'un Anadolu Yakası'nda trafik sonucundaortaya çıkan ağır metal kirliliğini belirlemektir. Bu amaçla şehrin bu bölgesinde ana arterlerve otoyol kenarlarında 20 farklı noktadan toprak yüzeyinden, 20 cm derinlikten ve yol kenarıtozlarından örnekler alınmıştır. Bu numunelerdeki seçilmiş ağır metallerin düzeyleri ?EPA3050 Toprak Yakma Metodu? ve Atomik Absorpsiyon Spektrofotometri (AAS) cihazıkullanılarak belirlenmiş, elde edilen veriler ?Coğrafi Bilgi Sistemleri? (GIS) programları ileişlenerek tüm yarımadadaki kirlilik dağılımı elde edilmiştir. Ayrıca çalışmada en kirli kısımolarak bulunan O-1 otoyolu için organik karbon deneyleriyle toprak yapısı belirlenerek, bubölge için daha detaylı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar GIS haritaları ve çeşitli istatistikgrafikleri üzerinde sunularak kirlilk düzeyinin bölgesel dağılımı ve durumun ciddiyeti ortayaçıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
HEAVY METAL POLLUTION DETERMINATION OF ROADSIDE SOILS ANDHIGHWAY DUST FROM THE MAJOR HIGHWAYS OF ISTANBULMert GÜNEYEnvironmental Technologies M.S. Thesis, 2006Thesis Supervisor: Turgut T. ONAYHeavy metal pollution, Soil pollution, Geographical information systems, Transportation,Environmental pollutionOverland transportation is the most widespread solution to the conveyance of humansand goods. However, many environmental issues and problems are being developed as aresult of these activities and have to be seriously considered. One of the most importantproblems is the heavy metal pollution generated by highway traffic.Most common heavy metals found in environment near areas with intense traffic ofvehicles are Pb, Zn, Cu, Ni, Cr and Cd. These metals are released to the environment throughdifferent mechanisms such as emissions from fuel burning, abrasions and leakage from theparts of vehicles. This study aims to determine the level of heavy metal pollution through theAnatolian District of city of Istanbul. For 20 critical points in highway intersections scatteredaround the city, surface soil, 20 cm deep soil and highway dust samples were collected.Selected heavy metals were determined by ?EPA 3050 Soil Digestion Method? and AtomicAbsorption Spectrophotometry (AAS). Data were evaluated by GIS programs to comment onthe overall pollution through the peninsula. Also a portion of the O-1 highway, which wasthe most polluted among others, was handled for detailed investigation with elementalanalysis experiments to determine soil properties for interpreting better results. The resultswere given by GIS maps and statistical graphs together with useful comments to determinethe severity of problem.