Osmanbey Kampüsü (Harran Üniversitesi )' nün florası, fitososyolojık özellikleri ve mevsimsel gelişimi
The flora, phytososyolojical proporties and seasonal development of Osmanbey Campus (Harran University)
  1. Tez No: 197709
  2. Yazar: ARİF PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VAGİF HATEMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
OSMANBEY KAMPÜSÜ (HARRAN ÜNİVERSİTESİ)' NÜN FLORASI,FİTOSOSYOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE MEVSİMSEL GELİŞİMİArif PARMAKSIZÖZETBu araştırma 2003-2005 yılları arasında Harran Üniversitesi Osmanbey KampusAlanının flora ve vejetasyonunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bölgede 31 familya ve123 cinse ait 198 takson tespit edilmiştir. Saptanan taksonların 5 (% 2.5)'i endemiktir.Alanın florasında, Angiospermae 198 taksonla temsil edilmiştir. Angiospermae'lerin47'si 151'i ise Dicotilodonae sınıfına aittir. Fabaceae (32),Monocotilodonae,Asteraceae (29 ), Poaceae (27 takson) en fazla takson içeren familyalardır. Trigonella (7),Trifolium (6), Bromus (6), Astragalus (5 takson) en fazla takson içeren cinslerdir.Raunkiaer'in hayati formlar sınıflandırmasına göre; terofitler 117, hemikriptofitler 53,kriptofitler 21, kamefitler 6, fanerofitler ise 1 takson içermektedir. Alanın florasıçiçeklenme durumları (fenofazı) aylara göre değerlendirilmiştir ve floranın mevsimselgelişme durumu ortaya konmuştur. Step vejetasyonunun sınıflandırılması yapılmış vevejetasyon haritası verilmiştir. Çalışma alanında Sangiosorbo minorae- Aegilopsetumbiuncialisae ass.nova., Aveno sterilisae-Medicagoetum rigidulae ass.nova., Pholomidorigidae- Stipetum holosericeae ass.nova., Onosmeto bulboritiae- Astragaletum lamarckiaeass.nova., Thymo langicaulisae- Teucrietum poliae ass.nova. birlikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE FLORA, PHYTOSOSYOLOJICAL PROPORTIES AND SEASONALDEVELOPMENT OF OSMANBEY CAMPUS (HARRAN UNIVERSITY)Arif PARMAKSIZSUMMARYThis study aimed to identfy the flora and vegetation of Osmanbey Campus of HarranUniversity, Şanlıurfa between 2003-2005. 198 taxons belonging to 123 genus and 31 families,were identfied. 5 (2.5%) of the taxons were endemic. The flora of the studied area contains 47species belonged to Monocotiledonae class while 151 species belonged to Dicotilodonae class.The largest three families are Fabaceae (32), Asteraceae (29) and Poaceae (27 taxa). Thelargest three genus are Trigonella (7), Trifolium (6 ), Bromus (6) and Astragalus (5 taxa). Thelife forms acconding to Raunkiaer classification were as following;, 117 terophytes, 53hemicryptophytes, 21 cryptophytes, 6 camephytes, and 1 phanerophytes. The step vegetationwas classified and the vegetational map of the area was constructed. The followingassociations were identyfied in the area. Sangiosorbo minorae- Aegilopsetum biuncialisaeass.nova, Aveno sterilisae-Medicagoetum rigidulae ass.nova., Pholomido rigidae- Stipetumholosericeae ass.nova, Onosmeto bulboritiae- Astragaletum lamarckiae ass.nova., Thymolangicaulisae- Teucrietum poliae ass.nova.