Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünün farklı kullanımdaki entisol ordosu toprakların kalitelerinin belirlenmesi
Quanlity parameters of entisol army soils in Harran University Osmanbey campus
- Tez No: 613361
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
Toprak kalitesi (sağlığı) toprakların fonksiyonlarını ve işlevlerini yerine getirebilme kapasitesidir. Farklı topografik pozisyonlarda yer alan bu çalışma Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü'nde orman, mera, fıstık, badem ağaçlarının farklı koordinatlı toprak örnekleri havada kurutulmuş öğütülmüş ve 2 mm'lik elekten geçirilmiştir.Bu amaçla 15 numune toprak örneğinin toprağın kalite parametreleri belirlenerek toprak kalite indeksleri belirlenmiştir Toprakların saturasyon analizi yapılarak pH ve EC değerleri ölçülmüştür. Organik madde, tekstür, kdk, tarla kapasitesi, hacim ağırlığı,daimi solma noktası, ,agregat stabilitesine bakılmıştır.Bu değerler karşılaştırılmıştır.Genel olarak kalite yüksek bulunmuştur. Toprak kalitesi çalışmanın genel hedefi, toprak amenajmanının toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini izlemesi ile kalitenin değerlendirmesini bir araç olarak görerek, toprakların geçmişteki ve şu andaki durumunu inceleyerek gelecekteki üretim potansiyelleri hakkında tahminde bulunmaktır. Toprakların kalitelerinin arttırılması amacıyla uygun toprak yönetimi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Soil quality is the capacity of the soil to perform its functions.This coordinated soil samples of forest , pasture , pistachio , almond trees in Harran University Osmanbey Campus were dried , ground and passed through and passed through a 2 mm sieve. For this purpose , soil quality index of 15 samples was determined. EC values were measured .Organics , tissues , kdk , area capacity , volume weigh , permanent fading point , total stability were measured. These values were compared. The general purpose of the soil quality study is to estimate the future potential of the soil by examining the physical , chemical and biological properties of the soil and by examining the past and present status of the soil. Appropriate soil management should be applied to improve the quality of soils.