Betonarme narin kolonların analizi
Concrete the analysing of slender columns
  1. Tez No: 197710
  2. Yazar: NİŞTİMAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET GÜMÜŞÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
BETONARME NARİN KOLONLARIN ANALİZİNiştiman ÖZCANÖZETKolonların hesaplamalarında en önemli etken kolonun bulunduğu çerçeveninyatay yüklere karşı hareketinin önlenip önlenemediğidir.Günümüzde yüksek mukavemetli malzemeler üretilmektedir. Bilgisayaryardımıyla çeşitli statik programları kullanılarak hassas hesaplar sayesinde momentetkisi eksenel yüklü kolonlar için geçmişe göre kolonların kesitini daha küçükyapmak mümkün olabilmekte bu da daha narin hafif yapılar yapma olanağı sağlar.Bu açıdan narinlik önemli bir parametredir. Bu nedenle narinlik hesaplamalarımutlaka yapılmalıdır.Yatay ötelenmesi engellenmemiş çerçeve elemanlarında dış yük ve sehimdenmeydana gelen momentlerin maksimumları her zaman aynı bölgede (kolonuçlarında) meydana gelir ve birbirini artırıcı bileşke oluşturarak kolon yük taşımakapasitesini azaltır. Yukarıda saydığımız nedenlerle narinliğin önemli bir parametreolduğu açıkça vurgulanmıştır ve tez çalışmasında bunlar detaylı olarak incelenmiştir.Bu tez çalışmasında narinlik hesaplarının TS 500 (2000), ACI 318-83 Bölüm12 ve Eurocode 2'ye göre nasıl yapıldığında araştırılmış ve TS 500 (2000) ünnarinlik hesaplamaları diğer ACI 318-83 ve Eurocode 2 ile uyumlu olduğugörülmüştür.Bilgisayar yardımıyla kullanılan statik paket programlarından İDS Versiyon4.01 ve Probina Orion Versiyon 13.1 ile aynı binanın verileri değiştirilmedengirilerek binanın iki programla analizleri yapılmıştır, kolonlardaki analizleriincelenmiş ve sonuçlarıyla ortaya konulmuştur. Analizleri yapılan binanın inşaatyapım aşamasındaki fotoğrafları çekilmiş ve tez çalışmasına konmuştur. Ayrıca narinkolonların analizi ve kısa kolonların karşılaştırmasını inceleyen bu tez çalışmasındakolonların analizleri üzerinde durulmuştur. Sonuç ve öneriler bölümünde bu analizsonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
CONCRETE THE ANALYSİNG OF SLENDER COLUMNSNiştiman ÖZCANSUMMARYThe most significat factor for measuring columns is whether the movement of the framein the column towards the horizantal loads can be prevented.Today enduring materials are produced. Making the section of the column smaller ispossible than before using various static programmes with the help of computers and withdetailed calculation of the moment effect for the axial loaded columns and this makingslender and lighter columns becomes possible. Slenderness is an important parameter for thispoint. So slenderness measurements should necessarily be carried out.The maximums of the moments caused by exterior load and portion in the frameelements, horizontal transition of which are not prevanted, occur of the same part (on thecolumn?s tip) all the time and weaken the converge capacity of column making resultanswhich increase one another. İt?s empasized that the slenderness is an important parameter forthe reasons we have mentioned and all these studied detailed in this paper.İn this thesis study, how the measurements of slenderness carried out according to TS500/2000, ACI 318-83 section 12 and Eurocode 12 and it?s observed that the slendernessmeasurements of TS 500/2000 are concordant to the other ACI 318-83 and Eurecode 2.A building was analysed, the analyses for the columns were examined with the staticsoftware programmes named İde Cad IDS version 4.01 and Probina Orion version 13.1 thesame building?s data entered unchanged and the results were put forth. The analysed buildingwas taken potograph while under construction and the pictures were put in to the thesis. İnaddition, the analyses of the columns were studied in this thesis which examine slendercolumns and compares short columns. The results of analysis were given in the results andsuggessions section.