Öngerilmeli beton kolonların analiz ve tasarımı
Analysis and design of prestressed concrete columns
- Tez No: 50265
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
115 ÖZET Bu çalışmada, öngerilmeli betonarme kolonların analiz ve tasarımı ele alınmıştır, öngerilmeli dikdörtgen kesitli betonarme kolonların analizi ve tasarımını narinlik etkisini göze almadan yapan FORTRAN77 dilinde bir program hazırlanmıştır. Bu programda kesitteki öngerilme çeliğinin kesitin dört yüzünde eşit dağıtıldığı varsayılmıştır. Bu kabul gerçek durumdan çok az farklıdır. öngerilmeli betonarme kolonların ve betonarme kolonların davranışı tekrar edilmiş ve aralarındaki davranış farklılıkları anlatılmıştır. Narin kolonların analiz ve tasarımı için mevcut değişik metodlar anlatılmış ve öngerilmeli kolonların rasyonel analizi önerilip anlatılmıştır. Birçok kaynaklarda kolonların tasarımı için verilen moment-etki diagramları, belirli kesitler ve belirli öngerilme değeri içindir. Bu durum tasarımcıyı eğer tasarımı bu sınırlı mevcut kaynaklarda yoksa sıkıntıya sokar. Bu yüzden değişik kompleks kesitler ve değişik öngerilme değerleri için moment-etki diagramları oluşturan ikinci bir program hazırlanmıştır. Ayrıca bu program verilen belli bir eksenel yük değeri için, kesitin moment-eğrilik ilişkisini hesaplayabilmededir. Bundan başka ikinci mertebe momentlerin hesabında gerekli olan deforme olmuş kolon eğrilerini elde eden GALAMBOS tarafından geliştirilen bir nümerik yöntem ele alınarak öngerilmeli kolonların narinlik etkisi de geliştirilen bilgisayar programına ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY In this study, analysis and design of prestressed concrete columns has been performed. A computer program has been constructed which makes the analysis and design of rectangular prestressed concrete columns without considering the length effect. In this part of the computer program, prestressing steel is distributed equally at each side of the column. This assumption does not change the real case. The behaviour of reinforced and prestressed concrete columns reviewed pointing out the differences. Different procedures for the analysis and design of slender columns have been explained and a rational analysis of prestressed concrete columns has been explained. In many design books there are limited column load-moment interaction curves for limited shape of cross sections and prestressing level that makes the design procedure diffucult. Another computer program has been prepared which computes the load-moment interaction curves for any complex cross section, any stress level of prestressing which may be at any location in the cross section. Also moment-curvature relationship for a given axial load can be determined by this program. Also a numerical method that was developed by GALAMBOS for finding the column deflection curves has been used for the slenderness of prestressed concrete columns and added to the computer program developed in this study.