Şanlıurfanın Akçakale ilçesindeki halofitik alanlarının florası ve vejetasyonu
The flora and vegetation of halophytic areas in Akcakale district of Şanlıurfa
  1. Tez No: 197738
  2. Yazar: MAHMUT TAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VAGİF HATEMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ŞANLIURFA'NIN AKÇAKALE İLÇESİNDEKİ HALOFİTİK ALANLARINFLORASI VE VEJETASYONUMahmut YAVUZÖZETBu araştırma 2004-2005 yılları arasında Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki halofitikalanların florası ve vejetasyonunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bölgede 31 familya ve89 cinse ait 113 takson tespit edilmiştir. Alanın florasında, Angiospermae 113 taksonlatemsil edilmiştir. Angiospermae'lerin 24'ü Monocotylodonae, 89'u ise Dicotylodonaesınıfına aittir. Poaceae (21 takson), Asteraceae (16 takson), Fabaceae (13 takson) veChenopodiaceae (11 takson) en fazla takson içeren familyalardır. Chenopodium (5 takson),Salsola (4 takson), Polygonum (3 takson) ve Trigonella (3 takson) en fazla takson içerencinslerdir. Raunkiaer'in hayati formlar sınıflandırmasına göre; terofitler 82, hemikriptofitler21, kamefitler 6, kriptofitler 3, fanerofitler ise 1 adettir. Alanın florası ilk defa çiçeklenmedurumları (fenofazı) aylara göre değerlendirilmiştir ve floranın mevsimsel gelişme durumuortaya konmuştur. Ayrıca ilk defa, alanda yaygın yayılış gösteren taksonlara ait fenospektrumverilmiştir. Halofitik step tipli ve su-bataklık vejetasyonunun sınıflandırılması yapılmış vevejetasyon haritası verilmiştir. Çalışma alanında Aeluropuseto lagopoidesae-Chenopodietumvulvariae, Frankenieto pulverulentae - Salsoletum sodae, Cressa creticae-Aeluropusetumlagopoidesae ve Phragmitesetum australisae birlikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE FLORA AND VEGETATION OF HALOPHYTIC AREAS IN AKCAKALE DISTRICTOF SANLIURFAMahmut YAVUZSUMMARYThis study aimed to identfy the flora and vegetation of halophytic areas inAkcakale of Sanliurfa, between 2004-2005. 113 taxa belonging to 89 genus and 31families, were identified. The flora of the studied area contains 24 species belonged toMonocotiledonae class while 89 species belonged to Dicotilodonae class. The largestfour families are Poaceae (21 taxa), Asteraceae (16 taxa), Fabaceae (13 taxa) andChenopodiaceae (11 taxa). The largest four genus are Chenopodium (5 taxa), Salsola(4 taxa), Polygonum (3 taxa) and Trigonella (3 taxa). The life forms according toRaunkiaer classification are as follows; 82 terophytes, 21 semi- cryptophytes, 6camephytes, 3 cryptophytes and 1 phanerophytes. We are the first to investigatemonths fluetuation of the flora. The halophytic steppe vegetation was classified andthe vegetational map of the area was constructed. The following associations wereidentyfied in the area: Aeluropuseto lagopoidesae-Chenopodietum vulvariae,Frankenieto pulverulentae - Salsoletum sodae, Cressa creticae-Aeluropusetumlagopoidesae and Phragmitesetum australisae.