Okul öncesi dönemde Suriyeli göçmen çocukların okula uyum düzeylerinin incelenmesi: Akçakale örneği
Examination of school adjusment levels of Syrian migrant children in pre-school period: The Akçakale example
- Tez No: 757593
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı Suriyeli çocukların okula uyum düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Betimsel tarama modelinde yürütülen araştırma Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki okul öncesi kurumlarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 yılında eğitim gören, en az iki yıldır Akçakale'de ikamet eden 60-71 aylık 236 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada Önder ve Gülay (2010) tarafından dilimize kazandırılan“5-6 Yaş Çocukları İçin Okul Uyumu Öğretmen Değerlendirme Ölçeği”ve araştırmacının hazırladığı“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi için SPSS 25 paket programıyla analiz yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyuttaki verilerinin analiziyle çocukların okula uyum düzeyi ve okula uyum alt boyutlarının çocuğun yaşı, cinsiyeti, doğum sırası, ailenin gelir düzeyi, annenin Türkçe bilme seviyesi ve babanın Türkçe bilme seviyesine göre istatiksel olarak farklılaştığı görülmektedir. Ancak söz konusu değişkenlerde çocuğun doğum yeri, ailenin sahip olduğu çocuk sayısı, annenin eğitim seviyesi, babanın eğitim seviyesi, annenin yaşı, babanın yaşı, annenin Türkiye'de bulunma süresi ve babanın Türkiye'de bulunma süresine göre istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmedi.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the school adjustment level of Syrian children in terms of various variables. The research carried out in the descriptive survey model was carried out in pre-school institutions in the Akçakale district of Şanlıurfa. The sample of the study consists of 236 children aged 60-71 months who studied in 2021-2022 and resided in Akçakale for at least two years. In the study, the“School Adaptation Teacher Evaluation Scale for 5-6 Years-Old Children”which was translated into Turkish by Önder and Gülay (2010), and the“Demographic Information Form”which was researcher prepared were used. SPSS 25 package program was used for data analysis. With the analysis of the quantitative data of the research, it is seen that the children's level of school adjustment and the sub-dimensions of it differ statistically according to the child's age, gender, birth order, family income level, mother's level of Turkish proficiency, and father's level of Turkish proficiency. However, there was no statistically significant difference in these variables according to the place of birth of the child, the number of children the family has, the education level of the mother, the education level of the father, the age of the mother, the age of the father, the duration of the mother's stay in Turkey and the duration of the father's stay in Turkey.