'Memes' and 'Memetics' in industrial product design
Endüstri ürünleri tasarımında 'Mem' ve 'Memetik' kavramları
- Tez No: 197761
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Industrial and Industrial Engineering, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın temel amacı `mem' ve `memetik' kavramlarını tanıtıpaçıklamaktır. Biyolojik evrim ve doğal seleksiyon prensipleri hakkında da kısaca bilgiverilerek memetik evrim ve genetik evrimin temel prensiplerinin benzerlikleriüzerinde durulmuştur. Memlerin yardımıyla Endüstri Ürünleri Tasarımı evrimininorganik evrimle benzerlikleri gösterilmiş ve Endüstri Ürünleri Tasarımı dünyasıDarwinist bir bakış açısıyla incelenmiştir. Bu nedenle, tasarım fikirleri genelliklekendinden öncekilerin üzerine kurulan memler olarak sunulmuştur. Örnek olarakise, klavye ile yazı yazma (typing) davranışı incelenmiştir. Bu davranış oturmuş veçağlar boyunca aktarılmış memetik bir model olarak değerlendirilmiş ve yazıklavyelerinin-klavye dizilimi ve bazı özel tuşlar da dahil olmak üzere-mekanik,elektronik ve dijital evreleri incelenmiştir. Sonuç olarak çalışma, tasarımcıların vearaştırmacıların, hem teoride hem de pratikte, diğer bilimlerin yanındafaydalanabilecekleri disiplinler olarak Biyolojiyi ve memetiği öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to introduce and explain the terms `meme?and `memetics? with a brief description of the principles of natural selection andsurvival of the fittest rule in Biology. It also shows that memetic and genetic evolutionare subjected to the same basic principles. With the help of memes, the study focuseson the idea that the principles of evolution of Industrial Product Design ideas worksimilar to the principles of natural selection in Biology and analyses the world ofIndustrial Product Design from a Darwinist point of view. Therefore, design ideas arepresented as memes, mostly built on previous ones within the case study of typingincluding keyboards, keyboard layouts, and some functional keys. As a conclusion,the study suggests Biology and memetics to be put to practical use in IndustrialProduct Design world beside other sciences.