Dalma erozyon işlemlerinde yüzey pürüzlülük parametrelerinin genetik programlama ile belirlenmesi
Determination surface roughness parameters for electro discharge machining with using genetic programming
- Tez No: 197831
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KAYACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ivÖZET(DALMA EROZYON İŞLEMLERİNDE YÜZEY PÜRÜZLÜLÜKPARAMETRELERİNİN GENETİK PROGRAMLAMA İLEBELİRLENMESİ)Bu çalışmada, talaşlı imalat üretim metotlarından biri olan elektro erozyon ile işlemeparametreleri (akım, vurum süresi, bekleme süresi, aralık voltajı) EvrimselProgramlama ile modellenmiştir. Elektro Erozyon ile İşleme, sertleştirilmiş metalişlemede verimli üretim metotlarından biridir. Üretim sonucu, yüzey pürüzlülüğününve elektrot aşınma oranının hesaplanması matematiksel modellerle oldukça zordur.Bu çalışmada, Evrimsel Programlama kullanılarak yüzey pürüzlülüğünün ve elektrotaşınmasının işleme parametreleri ile ilişkisi bulunmuştur. Elektro Erozyon İşlemeparametrelerinden aralık voltajı, vurum süresi, bekleme süresi ve akım değerleriyüzey pürüzlülüğünün ve elektrot ağırlık kaybının hesaplanması için kullanılmıştır.Çalışmanın sonunda, elektro erozyon parametrelerinin, yüzey pürüzlülüğü ve elektrotaşınması arasındaki ilişki C++ program kodu olarak elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Elektro Erozyon ile İşleme, Evrimsel Programlama,Yüzey Pürüzlülüğü, Elektrot Ağırlık Kaybı
Özet (Çeviri)
vABSTRACT(DETERMINATION SURFACE ROUGHNESS PARAMETERS FORELECTRO DISCHARGE MACHINING WİTH USING GENETICPROGRAMMING)This thesis studied the application of a evolution programming (EP) methodology tomodelling of electro-discharge machining parameters (current, pulse on time, pulseoff time, gap voltage). Electro discharge Machining (EDM) has become one of themost competent, productive manufacturing method, for hard machining of die.Predicting of surface roughness and electrode wear rate are very diffucult with usingmathematical equations. In this thesis Evolution Programming method is used forpredicting surface roughness and electrode wear rate of machined surface withrelated to machining parameters. Gap voltage, on time, off time and current, ofEDM operations are collected for predicting surface roughness and electrode wearrate. End of the study a lineer equation (C++) is found to predicted for surfaceroughness and electrode wear rate related to exprimental study.KEY WORDS: Electrical Discharge Machining, Evolution Programming, SurfaceRoughness, Electrode Wear Rate