Açık tarımda sulama otomasyonu
Irrigation automation on open agriculture
  1. Tez No: 197832
  2. Yazar: MUSTAFA BIÇAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KAYACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, açık arazi tarımında sulama işleminin uzaktan yapılabilmesi için GSMteknolojisinin kullanımı planlanmıştır. Yanlış sulama yöntemlerinin önüne geçerek,zaman, işgücü ve enerji tasarrufu sağlanarak üretim maliyetlerinin düşürülmesiamaçlanmıştır.Bölgemizdeki tarımın büyük bir kısmını meyve yetiştiriciliği oluşturmaktadır.Meyve yetiştiriciliği, bölgemiz için ciddi bir gelir kaynağıdır. Meyveyetiştiriciliğinde coğrafik özelliklerin yanı sıra en önemli faktörler; sulama,gübreleme, ilaçlama ve budamadır.Uygulanan yanlış sulama yöntemleri sonucunda su kaynakları bilinçsizcetüketilmekte, aşırı sulama sonucunda yer altı suları kirlenmekte, gübreler suylayıkanmaktadır. Böylece, topraklar yavaş yavaş fakirleşerek toprağın oksijendamarlarının tıkanması sonucunda bitki topraktan yeterince beslenememektedir.Her alanda olduğu gibi tarımda da otomasyona geçmek kaçınılamayacak birolgudur. Tarımda otomasyon için GSM teknolojisinin kullanılabilirliği üzerindeçalışılmış ve geliştirilen elektronik ekipman ile uzaktan sulama motorununçalıştırılıp durdurulması başarılmıştır. Böylece üreticilerin, fazla bir emek sarfetmeden daha fazla alanı tarım alanı olarak kullanabilmesine, daha fazla ürün vemaksimum verim elde edilebilmesine imkan sağlanacaktır. Böyle bir sisteminuzaktan algılama yöntemi ile kontrolü, ?tarım alanına gidilmeden? sulama vegübreleme gibi işlemlerin gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Sulama, otomasyon, gsm, uzaktan algılama, plc, tbox
Özet (Çeviri)
In this study, the technology of GSM( Global System for Mobile Comminication)was planned through remote control to achieve irrigation of flat fields. The aim is todecrease production costs by getting rid of wrong irrigation methods and byeconomizing with time, labor, and energy.Most of the agriculture in our region consists of fruit harvesting and this is aconsiderable income. Besides geografical charecteristics, the most important,fertialization, insecticiding, and pruning. As a result of wrong irrigation methods,water recources are being used up without being unaware of what is happenning withthe ecological balance. As a result of over-irrigation, waterground waters getcontaminated, too. Thus the soil gradually lose its richness, and the flora cannot getnourishment from the soil.Like in every field automation in agriculture an inevitable progress. For automationin agriculture, studies have been made on GSM technoligies of their usability, and ithas been achieved start and stop of the irrigation motor. Thus, without the producersspending much effort ?even individually? it will be possible to have much moreproduction and optimum fertility. The control of such a system with remote sensivitycontrol, processes such as irrigation and fertilization, without individually being atthe very agricultural area, can be realized.KEY WORDS : Irrigation, automation, gsm, remote control, remote sensive, plc,tbox