Tekirdağ ili koşullarında yetiştirilen brinci ve ikinci ürün mısır çeşitlerinin silaj kalitesi ve aerobik dayanıklılıkları üzerine etkileri
The effect of maize varieties produced as main and secondary crop under Tekirdağ conditions on rhe silage quality and aerobic stability
- Tez No: 197848
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETBu çalışma, beş farklı melez mısır çeşidinin (Cargil-955, Pioneer-3167, 9510, 9516,Ada-523) fermantasyon özellikleri, aerobik dayanıklılık, ham besin maddeleri ve hücreduvarı içerikleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Mısır hasıllarıhamur olum döneminde hasat edilmiştir. Tüm muamele grupları laboratuvar tipi silokaplarında 75 gün süreyle silolanmıştır. Silaj fermantasyonuna ilişkin olarak pH, amonyaknitrojeni, suda çözünebilir karbonhidrat, organik asitler (laktik, asetik, bütirik asit) vemikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Silajların ham besin maddeleri ve hücre duvarıiçerikleri de saptanmıştır. Silolama döneminin sonunda silajlarda 5 gün süre ile aerobikdayanıklılık testi uygulanmıştır. Yetmiş beş günlük silolama sonrası kuru madde, hamprotein, ham selüloz, laktik asit ve suda çözünebilir karbonhidrat değerleri I.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study was carried out to determine the effects of maize varieties (Cargil-955,Pioneer-3167, 9510, 9516, Ada-523) on the fermentation, aerobic stability, crude nutritivematters and cell wall content. Maize varieties were harvested at the hard dough stage. All ofthe treatment groups were stored for 75 days in laboratory-type silo containers. Aerobicstability test was applied to all silos opened in the end of fermentation period. Relating tosilage fermentation analysis of pH, ammonia nitrogen, water soluble carbohydrate, organicacids (lactic, acetic and butyric acid) and microbiological analyses had been done.