Traktörlerde masraf hesaplama veri tabanı programının hazırlanması
Preparing a data-base software of computation of expense for tractors
  1. Tez No: 197849
  2. Yazar: ETHEM TOLGA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETBu araştırmada tarımsal işletmelerde masraf hesaplamalarında kullanılmak üzere birveritabanı yazılımı geliştirilerek, işletmelerde bu veritabanı programının kullanılmasıamaçlanmıştır. Ülkemizdeki tarım işletmelerinde kayıt altına alınmış ve planlı bir tarımsalüretim yapılmadığı ve tarımda bilgisayar kullanımının çok düşük seviyelerde olduğu bilinenbir gerçektir. Tarımsal üretim çok sayıda girdinin bir araya gelmesini gerektiren bir sistemdir.Özellikle işletme masraflarının hesaplanması ve bu doğrultuda bilinçli üretim yapılmasınısağlamak ve sonucunda da işletmenin kâr etmesini sağlamak gerekir. Veri denetimlerisayesinde işletmenin kârlılığı ve masrafların hesaplanması en iyi şekilde saptanmış olur.Ayrıca zaman ve işgücünden de tasarruf sağlanmış olur.Bu çalışmada örnek olarak seçilen bir traktör incelenerek ve çeşitli kaynaklararaştırılarak, kayıt altına alınması gereken kriterler ve veri tabanında bulunması gerekenbilgiler saptanmıştır. Daha sonra bu verilerin bilgisayar ortamında kayıt altına alınabilmesi,verilerin daha hızlı, kolay ve güvenilir bir biçimde işlenebilmesi için bir veri tabanı yazılımıgeliştirilmiştir.Yazılımın geliştirilmesinin ardından, traktör üreticileri tarafından ve araştırmalarsonucunda günümüzde yaygın olarak kullanılan traktörlere ait veriler bu yazılıma yüklenerek,tüm kayıt, takip ve raporlama işlemleri program vasıtasıyla yürütülmüş, elde edilen sonuçlarneticesinde programın tarım işletmeleri için uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, by developing a data-base software for agricultural companies the usageof data-base program for companies is aimed. It is known that in our country there is noplanned agricultural production and the usage of computer in agriculture is not very common.Agricultural production is a system in which it is necessary to put lots of data together.Especially the computation of the expenses of the company and through this way to providethe company to do conscious production and as a result to provide the company to get benefitis necessary. The benefit of the company and the computation of the expenses can bedetermined in the best way with the control of data. In addition, a careful use of time andlabour force can be provided.In this study the criteria which must be recorded and information which must be existin data-base was determined by the investigation of a tractor which was chosen as anexample. Following this, a data-base software was developed to record these data in acomputer and to process these data in a more quick, easy and reliable way.After developing software, today, by downloading the data of tractors to this softwareby the producers of tractors and in the end of the researches all recording, observation, andreporting processes was done by this program and by means of the results obtained theapplicability of this program for the agricultural companies was investigated.