Ters Monte Carlo modeli ile yapısal hesaplamalar
The structural calculations using the reverse Monte Carlo model
- Tez No: 197852
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYFETTİN DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETTERS MONTE CARLO MODELİ İLE YAPISAL HESAPLAMALARBu çalışmada sıvı Al, sıvı Cu, camsı SiO2 alaşımı ve kristal AgBr alaşımınınyapısal özellikleri araştırılmıştır. Sıvı Al ve sıvı Cu için toplam statik yapı faktörü,kısmi statik yapı faktörü, radyal dağılım fonksiyonu ve cosinüs dağılımı hesaplanmıştır.Ayrıca, camsı SiO2 alaşımı ve kristal AgBr alaşımı için toplam statik yapı faktörleri,toplam radyal dağılım fonksiyonları ve radyal dağılım fonksiyonları hesaplanmıştır. Butezde elde edilen sonuçların deneysel çalışmalar ile iyi uyum içinde olduklarıgörülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE STRUCTURAL CALCULATIONS USING THE REVERSEMONTE CARLO MODELIn this work, structural properties of liquid Al, liquid Cu, vitreous SiO2 alloy andcrystal AgBr alloy have been investigated using the reverse Monte Carlo model. Wehave calculated the total static structure factor, the partial static structure factor, theradial distribution function and the cosine distribution for liquid Al and liquid Cu. Wealso have calculated the total static structure factor, the total radial distribution functionand radial distribution functions for vitreous SiO2 alloy and crystal AgBr alloy. Finallywe show that our results are in good agreement with those obtained by experimentalworks.