Gömülü atom metodu ile sıvı BCC metallerin atomlararası etkileşme potansiyelleri, sıvı yapıları ve termodinamik özellikleri
Interatomic potentials, liquid structures and thermodynamic properties of the liquid BCC transitions metals using embedded atom method
  1. Tez No: 197853
  2. Yazar: HAMİYET KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLSEN TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
iÖZETBu çalışmada, sıvı bcc geçiş metallerinin yapısal ve termodinamik özelliklerinidoğru olarak açıklayabilen atomlar arası etkin çiftler potansiyellerinin, Analitik GömülüAtom Metodu ve Analitik yeniden Düzenlenmiş Gömülü Atom Metodu kullanılarakelde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla literatürde katı - hal özelliklerine fit edilerekparametrize edilen Zhang-Jin Analitik Yeniden Düzenlenmiş Gömülü Atom Metodu(AYDGAM), Hu-Zhang Analitik Gömülü Atom Metodu (AGAM) ve Fang-ZhuYeniden Düzenlenmiş Analitik Gömülü Atom Metod (YDAGAM)'ları ile çalışılmıştır.S. S. Dalgıç vd. tarafından fcc sıvı geçiş metallerinin Gömülü Atom Metoduhesaplamaları için önerilmiş olan parametrizasyon metodu V, Cr, Fe, Nb, Mo, Ta ve Wgibi bazı bcc metallerine uygulanmıştır. Zhang-Jin AYDGAM, Hu-Zhang AGAM veFang-Zhu YDAGAM potansiyel fonksiyonları önerilen parametrizasyon metodukullanılarak hesaplanmıştır.Ayrıca İkili Karıştırılamaz fcc Alaşım Sistemleri için öne sürülen YDAGAMmodellerinden Fang-Deng ve Fang-Zhu YDAGAM ele alınmış ve Al50Pb50, Ag50Cu50ve Ag50Ni50 kompozisyonlarındaki sıvı alaşım sistemleri ile çalışılmıştır. Bu ikiliKarıştırılamaz fcc alaşım sistemlerindeki kısmi iyonlar arası potansiyellerhesaplanmıştır.Atomlar - arası etkin çiftler etkileşme potansiyelleri sıvı yapısına, sıvı yapıteorilerinden Varyasyonel Hypernetted Chain integral denklem yaklaşımı (VMHNC) ilebağlanmaktadır. İncelenen tek bileşenli sistemlerin ergime noktaları civarındaki statikyapı faktörleri S(q) ve çiftler dağılım fonksiyonları g(r) hesaplanmış ve deneyselsonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen özellikler kullanılarak sıvı bcc geçişmetallerinin termodinamik özelliklerinden iç enerjileri hesaplanmıştır. İkilikarıştırılamaz fcc alaşım sistemlerininde kısmi yapı faktörleri, kısmi çiftler dağılımfonksiyonları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
iiSUMMARYIn the present work, it is aimed to obtain the interatomic efective pair potantials,which can succesfully explain the structural and ther the modynamic properties of liquidbcc transition metals, by using Analytic Embedded Atoms Method and AnalyticallyModified Embedded Atoms Method. For this purpose it has been studied with in Zhang-Jin Analytically Modified Embedded Atom Method (AMEAM), Hu-ZhangAnalytically Embedded Atom Method (AEAM) and Fang-Zhu Modified AnalyticallyEmbedded Atom Method (MAEAM).The parametrization method, proposed by S. S. Dalgıc and co-workers for theembedded atom calculations of fcc liquid metals, is applied to V, Fe, Cr, Nb, Mo, Taand W bcc metals. The potential functions of Zhang-Jin AMEAM, Hu-Zhang AEAMand Fang-Zhu MAEAM are computed with the proposed parametrization method.On the other hand, the MAEAM models, proposed by Fang-Deng and Fang-Zhufor the immiscible alloys have been studied and applied to liquid binary alloys, withAl50Pb50, Ag50Cu50 and Ag50Ni50 compositions. The partial interionic effective pairpotentials for these systems have been calculated.Interatomic effective pair interaction potential is related to liquid structure byVariational Hypernetted Chein integral equation approach whish is one of the liquidstructure theories. The static structute factors and pair distribution functions for theinvestigated pure systems have been calculated near their melting points and comparedwith experimental data. The computed structural functions have been used in order tocalculate one of the thermodynamic properties such as internal energy. The partialstructure factors and partial distribution functions of the investigated fcc immisciblealloys have been also calculated.