Ters Monte Carlo modeli ile sıvı kalgojenler ve sıvı kalgojen alaşımında yapısal hesaplamalar
The structural calculations of liquid chalcogenides and chalkogenide alloy with the reverse Monte Carlo model
  1. Tez No: 177361
  2. Yazar: SEBİLE SİBEL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında Ters Monte Carlo (RMC) metodu kullanılarak Se ve Te gibi sıvıkalgojenlerin ve kalgojen alaşımının değişik sıcaklıklarda yapısal özellikleri hesaplanmış vedeneysel değerlerle karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu sistemlerin atomik konfigürasyonları ve bağaçı dağılımları da hesaplanmıştır. Bu çalışma, bir RMC modelleme çalışması olup literatürdeyer alan nötron deneyleri ile elde edilmiş toplam statik yapı faktörleri kullanılarak diğeryapısal hesaplamalar yapılmıştır. Sıvı kalgojen ve kalgojen alaşım sistemlerinin statik yapısalfonksiyonlara ait modelleme sonuçları, deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak,elde edilen veriler, RMC modelleme yönteminin, üç-boyutlu atomik konfigürasyonlarınüretilmesinde kullanılabileceğini göstermiştir. Bu tezde elde edilen sonuçların, deneyselçalışmalar ile iyi bir uyum içinde oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the structural properties of the liquid chalcogenides Se and Te andchalcogenide alloy have been calculated using Reverse Monte Carlo (RMC) model and alsohave been compared with experimental values. At the same time, the atomic configurationsand the bond angle distributions of these systems have been calculated. This work is a RMCsimulation and the other structural calculations have been made using the static structurefactor which is obtained by neutron diffraction experiments.The modelling results belong tothe static structural functions of the liquid chalcogenides and chalcogenide alloy have beencompared with the avaliable experimental values. Finally, the obtained results show that theRMC modelling technique can be used to product three dimensional atomic configurations. Inthis thesis, we show that our results are in good agrement with those obtained by experimentalWorks.