Tekirdağ ili tarım işletmelerinde kimyasal savaşımda kullanılan bitki koruma alet ve makinelerinin teknik özellikleri ve uygulama sorunlarının saptanması üzerine bir araştırma
A research on to determine of problems to plant protection tools ans machines in Tekirdag and their technical properties
  1. Tez No: 197867
  2. Yazar: CİHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER HÜSEYİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTekirdağ İli Tarım İşletmelerindeKimyasal Savaşımda KullanılanBitki Koruma Alet Ve MakinelerininTeknik Özellikleri Ve Uygulama Sorunlarının SaptanmasıÜzerine Bir AraştırmaCihan DEMİRTrakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Makinaları Anabilim DalıDanışman: Yrd.Doç.Dr. İlker H.ÇELEN2005, sayfa: 39Prof.Dr.Selçuk ARINYrd.Doç.Dr. İlker H.ÇELEN (Danışman)Yrd.Doç.Dr.Tolga ERDEMÖZETBu çalışmada, Tekirdağ ili içerisinde yer alan rastgele belirlenmiş ilaçlama yapantarımsal işletmelerin, ilaçlama makinaları açısından mekanizasyon durumu, makinalarile ilgili sorunlarını ve bu makinaların bakım, onarım, satın alma, servis vb. ihtiyaçlarınasıl belirlediklerini saptamak amaçlanmıştır.Bu amaçla 20 soruluk bir anket hazırlanmış, belirlenen köylerde 718 işletme ilebirebir görüşmeler yapılmıştır. Ankette yer alan sorular dışında da elde edilen verilerkayıt edilmiş ve sunulmuştur. Ayrıca çiftçilerin izin verdiği ölçüde makinalar testedilmiş, aksaklık ve yanlış kullanımlar incelenmiştir.Sonuçlara göre, arazi büyüklükleri 20 ila 4000 da arasında değişmektedir.Ziyaret edilen işletmelerin %47.15'i 101-250 da arasındadır. ilaçlama makinelerininyanında incelenen çiftçilerde mevcut diğer makinelerde tespit edilmiştir. Sonuçlara göre501 adet traktör, 621 adet kültivatör ve 519 tarla pülverizatörü sayılmıştır.Pülverizatör/traktör oranına ise 1.036 olarak bulunmuşturPülverizatörlerin çoğunluğunun (%41) 10 yaş ve altında olduğu tespit edilmiştir.İşletmelerdeki makinelerin yaşları incelendiğinde %35'si 5 yaşın altında, %29'u 6-10yaş arasında, %22'si 11-15 yaş arasında, %11'i ise 16-20 yaş arasında ve %3'ü 21 veüzeri yaştadır.İlaçlama makineleri genel olarak incelendiğinde %79'unun iyi durumda olduğugözlenmiştir. İlaçlama memelerinin %28'inde tıkanıklıklar gözlenmiştir. Üzerindekimemeler incelendiğinde, %11'nii püskürtme memelerini sürekli kontrol ettiklerini vedüzensizlik gördüklerinde değiştirdiklerini söylemişlerdir.Tamir, bakım ve kullanım açısından incelenen işletmeler değerlendirildiğinde, %73'ü makinenin iş bittikten sonra temizlendiğini, %59'u tamir işlerini kendi atölyesindeyaptığını, %34'ü makinenin kullanım kılavuzunu mutlaka okuduğunu ve gerekli bakımve ayarları yaptığını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
iiiSUMMARYMaster of Sciences ThesisA Research on to Determine of Problems to Plant Protection Tools and Machinesin Tekirdag and Their Technical PropertiesCihan DEMİRTrakya UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Agricultural MachinarySupervisor: Assoc.Prof.Dr. İlker H.ÇELEN2005, page: 39Prof.Dr.Selçuk ARINAssoc.Prof.Dr. İlker H.ÇELEN (Supervisor)Assoc.Prof.Dr. Tolga ERDEMivSUMMARYDetermination of mechanization level according to plant protection machineswas mainly aimed in the research. Problems, maintenance, service and buying cost ofthe machines were also found out by randomize survey on farmers in Tekirdag.The survey had 20 questions. This survey was done for 718 farmers whodetermined before their villages. Some of the problems were also recorded except thequestion. Some of the machines were also tested and some advices also given tofarmers.The smallest land was determined with 20 da. and the largest with 4000 daaccording to the result. The rate of enterprises which has 101-250 da land was 47.15%.501 tractors, 621 cultivators, 519 sprayers were determined according to survey. Therate of sprayer/tractor was found as 1.036.Ages of the sprayers were mostly under 10 years (41 %). Ages of othersmachines were determined as under 5 with 35%, 6-10 with 29%, 11-15 with 22%, 16-20with 11% and older 21 with 3%.By observation of sprayer; 79%of them were found to be well and 28% werefound to be nozzle clogged. 11% of farmers were stated that they always controllednozzles and when they found some problems changed with the news.In this research it was also determined that farmers with 73% cleaned themachines after each used. With 34% were maintained and serviced their machines intheir workshop. With 34% were read hand book of machines and be respect them.