Trakya'da özel bir süt işletme tesisi tarafından değerlendirilen çiğ sütlerin somatik hücre sayısı bazı bileşenlerinin tespiti
The determination of somatic cell count and some components of raw milk which evaluated by a priva' company in Trakya
- Tez No: 197868
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Trakya bölgesinde üretilen çiğ sütlerin gıda güvenliğine ilişkinstandartlara uygun biçimde üretilip üretilmediğinin ölçütü olan tank sütü somatik hücresayısının (TSSHS) belirlenmesi amaçlanmış olup, ayrıca sütlerin kimyasal vemikrobiyolojik özellikleri de incelenmiştir.Bu amaçla Trakya'nın üç farklı ilinden toplam 36 çiğ süt örneği alınmıştır(Edirne'den 18, Tekirdağ'dan 10 ve Kırklareli'nden 8).Yapılan analizler sonucunda elde edilen ortalama değerler ve standart hatalar;Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illeri için sırasıyla (%) yağ 3.70 0.052, 3.60 0.098,3.76 0.064; (%) ykm 8.34 0.025, 8.50 0.035, 8.39 0.038; (%) protein 3.050.012, 3.09 0.019, 3.05 0.016 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the amount of bulk tank somatic cellcounts (BTSCC). Chemical and microbiological compositions of raw milk produced inTrakya were also reached in order to evaluate the structure of milk produced.For this aim 36 raw milk samples were collected from three different cities ofTrakya (18 samples from Edirne, 10 from Tekirdağ and 8 from Kırklareli).Average the fat value (%) with standard error are determined in Edirne, Tekirdağand Kırklareli provinces to be 3.70 0.052, 3.60 0.098, 3.76 0.064 respectively. Non fatdry matter 8.34 0.025, 8.50 0.035, 8.39 0.038 respectively, protein (%) 3.05 0.012,3.09 0.019, 3.05 0.016 respectively. BTSCC 308.555 26.510 SCC/ml (log5.459 0.039 SCC/ml), 350.200 53.627 SCC/ml (log 5.500 0.064 SCC/ml), 254.50037.645 SCC/ml (log 5.370 0.058 SCC/ml) respectively and total bacteria 479.48151.777 cfu/ml (log 5.630 0.05 cfu/ml), 435.716 91.194 cfu/ml (5.523 0.116 cfu/ml),446.958 81.515 cfu/ml (log5.602 0.075 cfu/ml) respectively.In conclusion, the correlation coefficient for BTSCC among fat, non fat drymatter, protein, total bacteria are found out to be 0.036, 0.251, 0.421, 0.219respectively.