Şanlıurfa ticaret borsasının yapısı ve işleyişi
Şanlıurfa trading stok exchanges structure how it works
  1. Tez No: 197894
  2. Yazar: ŞEYDA İPEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAHRİ KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ŞANLIURFA TİCARET BORSASININ YAPISI VE İŞLEYİŞİŞeyda İPEKÇİOĞLUÖZETÇalışmayı Şanlıurfa ticaret borsasına kayıtlı 60 üye ile yapılan yüz yüze anketgörüşmeleri oluşturmuştur. Ayrıca Şanlıurfa ticaret Borsasının 2000-2005 yıllarıarasındaki borsa kayıtlarından yararlanılmıştır.Şanlıurfa ticaret borsasındaki üyelerin eğitim düzeyi, işletme türleri, çalışmakonumları, borsaya üyelik ve büro ve depoların fiziki durumları saptanmıştır.İthalat ve ihracat işlemlerinin daha çok Mersin borsası aracılığıyla yapıldığı veürünler daha çok bölge içi ve dışındaki fabrikalara pazarlandığı saptanmıştır.Şanlıurfa ticaret borsasında alım satıma konu olan maddelerden sadece pamukve buğdaya ait analizlerini yapabilecek laboratuarın olduğu gözlenmiştir. Borsadaalım satımların güvenirliği, alıcı ve satıcının bir ürünün alım satımını yapmadanönce, o malın özelliklerini bilip bu özellikler doğrultusunda fiyat belirlemeleriaçısından laboratuarın eksikliğinin giderilmesi gerekli görülmektedir.Şanlıurfa ticaret borsasının 2004 yılı işlem adedi ve işlem hacmi incelendiğindepamuk, buğday ve mercimek ürünlerinin öne çıktığı saptanmıştır.Şanlıurfa ticaret borsasında salon satışı bulunmasına rağmen salondan tamolarak yararlanılamadığı görülmüştür. Bunun en büyük nedeninin kayıt dışı alımsatımları olduğu üyeler tarafından belirtilmektedir. Üyeler bu konudabilinçlendirilerek salon satışlarına yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ŞANLIURFA TRADING STOK EXCHANGES STRUCTURE HOW IT WORKSŞeyda İPEKÇİOĞLUSUMMARYThis research has been done by face to face meetings with 60 registeredmembers. Also 2000-2005 records of Şanlıurfa trading bourse had used.Education level, enterprise type, managing positions, member activities andphysical properties of office and stores of the members of Şanlıurfa trading bourseinvestigated.Export and import operations generally done by Mersin bourse and theproducts mainly marketed to the internal or external factories.Laboratories only specialized to analyze wheat and cotton properties in thetraded products in Şanlıurfa trading bourse. The improvements of absence of thelaboratories may help customer and seller to determine the properties of the productsand to determine the real price in order to satisfy the reliability of the bourse.Investigation of the 2004 Şanlıurfa trading bourse observation data showed thatcotton, wheat and lentil had the main piece.In spite of the fact that Şanlıurfa trading bourse has saloon selling, it seemsthat it was not using efficiently. The main reason of that was explained as record lesstrading by members. The members needs to be informed and encourage to usesaloon trading.