Farklı buğday çeşitleri ve un özelliklerinin erişte kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of different wheat varieties and flour properties on the noodle quality
- Tez No: 744360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİLAY GÖKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında ekmeklik (beyaz ve kırmızı) ve makarnalık buğday çeşitleri arasındaki kalite farklılıklarını irdeleyerek erişteye uygunluğunun araştırılması ve bu şekilde hem çiftçi hem de üretici açısından öngörü sağlamak ayrıca farklı buğday çeşitleri arasındaki fiyat istikrarsızlığında alternatif oluşturmak hedeflenmiştir. Çalışmada Şanlıurfa Ticaret Borsasında işlem görmüş tescilli üç adet beyaz ekmeklik (Ceyhan-99, Kaşifbey-95, Gökkan), üç adet kırmızı ekmeklik (Pandas, Pehlivan, Sagitario) ve üç adet makarnalık (Zenit, Zühre, Svevo) buğday çeşidi olmak üzere toplam dokuz adet buğday çeşidi kullanılmıştır. Buğday çeşitlerine ait fiziksel, fizikokimyasal, kimyasal ve reolojik özellikler belirlenmiş ve sözkonusu buğday çeşitlerinin erişteye işlenebilirlik özellikleri tespit edilmiştir. Çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiş olup, ilk aşamada makarnalık (MB), beyaz ekmeklik (BEB) ve kırmızı ekmeklik buğday (KEB) çeşitlerinin bazı kalite özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the quality differences among bread (white and red) and durum wheat varieties, to investigate their suitablity for noodles, and to provide a foresight for both farmers and prudcers in this way additonally offer an option in price instability among different wheat varieties. In the study, total of nine varieties of wheat that three registered white bread wheat (Ceyhan-99, Kaşifbey-95, Gökkan), three red bread wheat (Pandas, Pehlivan, Sagitoria), and three durum wheat (Zenit, Zühre, Svevo) wheat varieties traded in Şanlıurfa Commodity Exchange. The study was carried out in three stages and in first stage, some quality characteristics of durum wheat (MB), white bread wheat (BEB) and red bread wheat (KEB) varities were determined.