Gıda tatlandırıcısı olarak kullanılan maltitolun insan lenfositlerinde sitogenetik etkileri
The cytogenetic effects of food sweetener maltitol in human peripheral lymphocytes
  1. Tez No: 197941
  2. Yazar: SEMİR CANIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EYYÜP RENCÜZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİGIDA TATLANDIRICISI OLARAK KULLANILAN MALTİTOL'UN İNSANLENFOSİTLERİNDE SİTOGENETİK ETKİLERİSemir CANIMOĞLUÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜBİYOLOJİ ANABİLİM DALIDanışman : Doç. Dr. Eyyüp RENCÜZOĞULLARIYıl : 2005, Sayfa: 87Jüri : Doç. Dr. Eyyüp RENCÜZOĞULLARIProf. Dr. Mehmet TOPAKTAŞProf. Dr. Rüştü HATİPOĞLUBu çalışmada şeker alkolleri (poliol) sınıfına giren düşük kalorili yapaytatlandırıcı maltitol'un insan periferal lenfositlerinde kardeş kromatid değişimi(KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronükleus (MN) oluşumu üzerindekietkileri araştırılmıştır.Tüm dozlarda (1.25, 2.5 ve 5 mg/ml) ve muamele sürelerinde (24 ve 48 saat)maltitol, KKD sayısını istatistiksel olarak önemli derecede artırmamıştır. Aynışekilde, tüm dozlarda maltitol KA sayısını kontrol grubu ile karşılaştırıldığındaartırmış, fakat bu artış istatistiksel olarak önemli bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISTHE CYTOGENETIC EFFECTS OF FOOD SWEETENER MALTİTOLHUMAN PERIPHERAL LYMPHOCYTESSemir CANIMOĞLUDEPARTMENT OF BIOLOGYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Assoc. Prof. Dr. Eyyüp RENCÜZOĞULLARIYear : 2005, Pages: 87Jury : Assoc. Prof. Dr. Eyyüp RENCÜZOĞULLARIProf. Dr. Mehmet TOPAKTAŞProf. Dr. Rüştü HATİPOĞLUIn the present study, the effects of the low caloric artifical sweetener maltitol,which is a member of sugar alocohol (poliol), on sister chromatid exchange (SCE),chromosome aberration (CA) and micronucleus formation (MN) were investigated inhuman peripheral lymphocytes.Maltitol did not induce SCE in all concentrations (1.25, 2.5 and 5 mg/ml) andtreatment periods (24 and 48 hours). Maltitol induced the CA when compared withcontrol however, without statistically significant.