Türkiye yerli sığır ırklarının büyüme hormon geni polimorfizmi
Bovine growth hormone gene polymorphism in Turkish indigenous breeds
- Tez No: 197953
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada PCR-RFLP yöntemi kullanılarak beş Anadolu yerli sığır ırkı ve bir kültür sığırırkının, büyüme hormon geni polimorfizmi bakımından gen ve genotipik frekansları belirlendi. Yerliırklardan Boz Irk (BI), Yerli Kara (YK), Yerli Sarı (YS), Doğu Anadolu Kırmızısı (DAK) ve Kilis(Ki) sığırları ile egzotik bir ırk olan Siyah Alaca (SA) sığırlarından olmak üzere toplam 125 genomikDNA örneği alındı ve büyüme hormon geni polimorfizmi bakımından incelendi. Analizde Msp Ienzimi kullanıldı. RFLP işlemi sonucunda üç genotip elde edildi. Alleller birbirlerine kodominantolduklarından elde edilen genotipler AA, AB ve BB olarak harflendirildi. Tüm popülasyonlargenelinde AA genotipinin 0.31, AB genotipinin 0.63 ve BB genotipinin 0.06 frekanslarına sahipolduğu bulundu. Irklar düzeyinde ise AB genotipinin frekansının SA'da 0.95, Ki'de 0.85 ve DAK'da0.72'da görüldü. Beş Anadolu yerli ırkında BB genotipinin varlığına rastlandığı halde SA egzotikırkında hiç BB genotipine rastlanmadı. Tüm popülasyonlar genelinde A allelinin gen frekansı 0.628, Ballelinin gen frekansı 0.372 bulundu. Polimorfik allel (B) bakımından en yüksek frekansa (q) sırasıylaKi (0.525), SA (0.475) ve DAK(0.417) ırklarının sahip olduğu görüldü. Tüm ırklar için hesaplanangözlenen heterozigotluk (Ho), beklenen heterozigotluk (He) değerlerinden yüksek bulundu.Popülasyonların ortalama Ho değerinin (% 63) He (%47) değerinden yüksek oluşu popülasyonlarınyüksek genetik çeşitliliğini göstermesi bakımından önemli bulundu.
Özet (Çeviri)
In the present study it was determined that genotype and allele frequencies for bovine growthhormone gene polymorphisms of five Turkish indigenous breeds and one exotic breed by PCR-RFLPmethodology. A total of 125 genomic DNA isolated from five Anatolian breeds (YK-Anatolian Black,BI-Anatolian Grey, Ki- Kilis, AS- Anatolian Yellow, DAK- East Anatolian Red) and one exotic breed(SA-Siyah Alaca) were genotyped for bGH gene polymorphism. Three genotypes were obtained to theresult of Msp I digestion. Both alles was codominant so genotypes were entitled as AA, AB and BB.AB genotype was predominant when considered whole populations mean (0.63). Three breeds hadhigher frequency with regard to AB genotype (SA (0.95), Ki (0.85) and DAK (0.72)). BB genotypehad the lowest frequency among populations (0.06). Although all the Anatolian breeds had BBgenotype, it was absent in SA population. Overall allele frequencies of A and B were 0.628 and 0.372,respectively. The frequency of allele q in Ki (0.525), SA (0.475) and DAK (0.417) breeds was higherthan other breeds. The observed heterozygosity (Ho) was higher than the expected heterozygosity (He)for all of the breeds and for the population as a whole, Ho was above He (with a mean of 63 versus 47%), reflecting the elevated genetic variability in those populations.