Akkaraman koyun ıslahında bazı veri madenciliği metotlarının kullanımı
Use of some data mining methods in akkaraman sheep breeding
  1. Tez No: 946596
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Ziraat, Biostatistics, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Türkiye gibi koyunculuğun önemli bir yer tuttuğu ülkelerde, yerli koyun ırklarının korunması ve ıslahı hem kültürel mirasın sürdürülmesi hem de kırsal ekonominin desteklenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Akkaraman koyunlarında büyüme, gelişme ve döl verimi gibi önemli özelliklerin erken dönemde öngörülmesi ve bireysel varyasyonların daha iyi anlaşılması ile sürdürülebilir üretim için yetiştiricilere kritik bir avantaj sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada Konya ili, Karatay ilçesi, Göçü ve Yarma mahallelerinde Akkaraman ırkı koyun yetiştiriciliği yapan 36 işletmeden 2012 ve 2022 yılları arasında temin edilen 138665 baş kuzuya ait doğum, canlı ağırlık ve yaşama gücü kaydı ile 2012 ve 2021 yılları arasında tespit edilen 121143 baş koyuna ait canlı ağırlık, doğum oranı ve doğum tipi verim kayıtları incelenmiştir. Bu çalışmada, Akkaraman koyunlarının bireysel verim kabiliyetlerinin önceden tahmin edilmesinde veri madenciliği algoritmalarının kullanım imkânları araştırılmıştır. Veri madenciliği sürecinin temel adımları, algoritmalar için parametre seçimi ve fenotipik gerçek verimlerin kullanıldığı uygulama örnekleri ile algoritma performansları ayrıntılı olarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In countries such as Turkey, where sheep breeding plays an important role, the conservation and breeding of indigenous sheep breeds is essential for preserving cultural heritage and supporting the rural economy. Early prediction of important traits such as growth, development and fertility in Akkaraman sheep and a better understanding of individual variations offer significant potential to breeders. This study analysed data collected from 36 farms engaged in Akkaraman sheep breeding, located in the Göçü and Yarma neighbourhoods of the Karatay district in Konya province. The dataset comprised birth, live weight, and survival records of 138,665 lambs born between 2012 and 2022, as well as live weight, reproductive performance (birth rate and type), and related yield records of 121,143 ewes from 2012 to 2021. This study investigated the potential of data mining algorithms to predict the individual yield performance of Akkaraman sheep. The research outlines the fundamental stages of the data mining process, details the criteria for algorithm parameter selection, and evaluates algorithm performance through applied examples based on actual phenotypic yield data.