Kıyı kumullarında sürdürülen tarımsal etkinliklerin kaynak kullanım planlaması yönünden incelenmesi: Kapıköy örneği
Analysis of coastal agricultural activites in terms of resource usage planning: Kapıköy
- Tez No: 198101
 - Danışmanlar: PROF.DR. TULUHAN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİKIYI KUMULLARINDA SÜRDÜRÜLEN TARIMSAL ETKİNLİKLERİNKAYNAK KULLANIM PLANLAMASI YÖNÜNDENİNCELENMESİ:KAPIKÖY ÖRNEĞİDidem Selma HARMANCIÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜPEYZAJ MİMARLIĞI ANABİLİM DALIDanışman : Prof.Dr.K.Tuluhan YILMAZYıl:2005, Sayfa : 86Jüri : Prof.Dr.K.Tuluhan YILMAZProf.Dr.Faruk ALTUNKASADoç.Dr.Haydar ŞENGÜLBu araştırmada Akyatan Kapıköy Kumullarında yapılan tarımsal etkinliklerin,yerel toplum yararı ve arazi mülkiyeti açısından incelenerek elde edilen gelirindağılımı ve ekosistem açısından kayıpların ortaya konulması amaçlanmıştır. Buamaçla araştırma alanının Hazine, Orman, Özel(Şahıs) mülkiyet haritası çıkarılmış,arazi kiralama prosedürü araştırılmış, hazine arazilerinde yapılan tarımsal faaliyetler12 deneme alanında incelenerek ekonomik açıdan ele alınmıştır.Yerel toplum açısından kumul alanlarında yapılan bu tarım, toprakta yapılantarımdan daha avantajlı olmakla birlikte ekosisteme geri dönüşü mümkün olmayanzararlar vermektedir.Araştırma sonunda, birbirinden bağımsız çalışan Devlet kurumlarının bualanlarda koordinasyonun sağlanması, doğal ekosistem ile uyumlu ve yerel toplumyararını dikkate alan bir kaynak kullanım planının ortaya konması gerektiğivurgulanmıştır.Anahtar Kelimeler : Akyatan Kıyı Kumulu, Arazi Mülkiyeti, Kıyı Alanları YönetimiI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISANALYSIS OF COASTAL AGRICULTURAL ACTIVITES IN TERMS OFRESOURCE USAGE PLANNING:KAPIKÖYDidem Selma HARMANCIDEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTUREINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof.Dr.K.Tuluhan YILMAZYear:2005, Pages :86Jury : Prof.Dr.K.Tuluhan YILMAZProf.Dr.Faruk ALTUNKASAAssoc.Prof.Haydar ŞENGÜLIn this research, our goal is to analyze agricultural activities at AkyatanKapıköy Coast in terms of local community benefits and land ownership to observeincome distribution and ecosystem losses. For this purpose, we have produced State,Forest and Private ownerspip maps; investigated land renting procedure, investigatedthe agricultural activities on treasury lands at 12 test areas and analyzed economicalimpacts.Although the coastal agriculture is more advantageous than the land agriculturefor the local communities, it causes irreversible damages to the ecosystem.As a result of this research, we emphosize the necessity to coordinate thegovernment institutions that work independently in these areas and to produceresource usage plan that is compatible with the natural ecosystem and takes care ofthe benefits of local communities.Keywords : Akyatan Coast, Land ownership, Coastal area management.I