Antakya-Samandağ kıyı kumullarında sürdürülen tarımsal faaliyetlerin kaynak kullanım planlaması yönünden incelenmesi
Investigation of the coastal sands resource use planning in terms of sustained agricultural activities in Antakya-Samandağ
- Tez No: 287564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kıyı alanları, doğal kaynaklar ve biyolojik çesitlilik açısından zengin, ticarifaaliyetler için potansiyele sahip, istisnai olarak üretken ortamlardır.Kıyılar, deniz, akarsu ve göller gibi her türlü su kaynağının karalar ile birlestiğinoktalardan olusan alanlardır. Bu bölgeler, karaların iç kesimlerinden farklı toprak vebitki örtüsü özellikleri göstermektedir. Bunun yanında sularda ısı ve derinlik gibi yasamkosullarını farklılastıran özellikler tasır. Ancak kıyıların sunduğu olanaklar, buralardanüfusun hızla artmasına ve bununla birlikte, çevre sorunlarına neden olmustur.Sulak alanları tehdit eden sorunların basında; yanlıs alan kullanımları, artantarımsal aktiviteler ve tarımda üretimi arttırmak amacı ile kullanılan tarımsalkimyasalların meydana getirdiği kirlilik, otlatma, asırı avlanma ve turizm gelismelerigelmektedir. Pek çok ülkede sulak alanların korunması için bir dizi koruma önlemialınmıs, ekolojik, sosyal ve ekonomik analizlere dayanan sulak alan korumaprogramları gelistirilmistir.Samandağ kumulu birçok canlının üremek ve barınmak için kullandığı biralandır. Bu alanın olusmasına en büyük katkıyı da bitki birlikleri sağlamaktadır.Birliklerin incelenmesi ve korunması o bölgenin çevresel değerlendirme bakımındanekolojik dengesinin korunmasında en önemli etken olacaktır.Bu çalısmada, yetersiz altyapı çalısmaları ve plansız kullanım sonucu hızlatahrip edilen Samandağ kıyı kumullarının, halk tarafından kullanım eğilimleri ve bueğilimler sonucu ortaya çıkan tahribat ortaya konulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Coastal area, which is rich with regard to natural resources and biologicaldiversity, and has a potential for commercial activities.The coasts are the areas which are comprised of intersections that all the waterresources such as sea, river, and lake interference. These areas represents various soiland plant cover, which is different from internal lands. Besides this, it includes theproperties that differantiates the life conditions such as temperature and depth of water.However, the facilities produced by the coasts have resulted in population increase andenvironmental problems.Some of the main problems that threat the wetland are inaccurate land usage,increase in agricultural activities and the pollutions generated by the pesiticid used forincreasing agricultural production, grazing, intensive hunting and tourism. In the manycountries, a series of protective measures have been taken for protection of wetland andthe protective programs of wetlands have developed on the basis of ecological, socialand economical analysis.Samandağ dune is an area for which many living being use and shelter. Theplant comminities has mainly contributed to formation of the area. The protection andinvestigation of the communities are the most important factors for maintaining theecological stability with regard to environmental evaluation of the areaIn this study, it is tried to explain the public utilization trend of Samandağcoastal dunes, which have been destructed as a result of insufficient infrastructure andplanless usage, and the destruction as a consequence of this misusage.