Balıkdamı (Sivrihisar-Eskişehir) bölgesi epilitik ve epifitik alglerinin flora yönünden araştırılması
Investigation of epilitic and epifitic algae of flora aspect of Balıkdamı (Sivrihisar-Eskişehir) its environs
- Tez No: 198166
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Ekim 2002 ile Ağustos 2003 tarihleri arasında, Eskişehir ili sınırlarıiçinde yer alan Sivrihisar Balıkdamı bölgesinde yapılmıştır (B3). Çalışmada bölgede yeralan epilitik ve epifitik algler floristik olarak incelenmiştir.Araştırma bölgesinde belirlenen 5 istasyondan epilitik ve epifitik alg örnekleritoplanmıştır. Yapılan incelemede epilitik ve epifitik alg toplulukları içerisinde,diatomelerin hem tür hem de hücre sayısı olarak oldukça önemli bir kısmınıoluşturdukları saptanmıştır. Bu çalışmada Bacillariophyta'ya ait 42, Chlorophyta'ya ait5, Cyanophyta'ya ait 1 ve Rhodophyta'ya ait 1, takson olmak üzere toplam 49 algtaksonu tespit edilmiştir. Cocconeis pediculus Ehr., Gomphonema truncatum Ehr.,Navicula cuspidata Kütz., Cymbella affinis Kütz. ve Oscillatoria tenuis C.A. Agardh' unen çok gözlenen taksonlar oldukları belirlenmiştir.Anahtar kelimler: Flora, Alg, Epilitik, Epifitik, Balıkdamı, Sivrihisar, Eskişehir,Türkiye
Özet (Çeviri)
This study, was carried out between October 2002 and August 2003 onSivrihisar Balıkdamı zone which is in the border of Eskişehir. This Study, Epilitic andepiftic algae which to be found in anea, have been examined as a floristic.Epilitic and epifitic algae were obtained from five stations chosen investigationzone. Acording to the results of the study, the diatoms have been found significant interm of the numbers of type and cell among th epilitic and epifiticalgae communities. 49taxa in total belonging to Bacillariphyta?s 42, Chlorophyta?s 5, Cyanophyta?s 1,Rhodophyta?s 1 have been determined. Cocconeis pediculus Ehr., Gomphonematruncatum Ehr., Navicula cuspidata Kütz., Cymbella affinis Kütz., Oscillatoria tenuisC.A. Agardh. have been found as the most observed ones within all taxa determined.Key word: Flora, Algae, Epifitic, Epilitic, Balıkdamı, Sivrihisar, Eskişehir,Turkey