İkizce göletindeki (Ankara) aynalı sazanların (cyprinus carpio L. 1758) üreme zamanı ve yumurta verimliliği
The Fecunduty and reproduction time of mirror carp (Cyprinus carpio L. 1758) in the lake of İkizce (Ankara)
  1. Tez No: 6026
  2. Yazar: MEHMET GÖKSEL GÜRLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARABATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÎKÎZCE GÖLETÎNDEKÎ (ANKARA) AYNALI SAZANLARIN (Cyprinus carpio L. 17 58) ÜREME ZAMANI VE YUMURTA VERÎMLÎLÎ?I (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet Göksel GÜRLER GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BÎLÎMLERÎ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 OZ İkizce (Ankara) Göletindeki Aynalı sazan (Cyprinus carpio L. 1758) balığının üreme zamanı ve yumurta verim liliğini saptamak amacıyla Mayıs 1987-Ekim 1987 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada göletten yakalanan toplam 60 dişi birey örneği incelenmiştir. Aynalı sazan balıkla rının İkizce Göletinde Mayıs ayının ortalarından itiba ren yumurta bırakmaya başladığı ve yumurtlama faaliyetle rini Temmuz sonuna kadar devam ettirdiği, boyları 32,10 cm ile 41,50 cm' ler arasında değişen dişilerin yumurta sayılarının ise bu boylar boyunca 44650-262035 adet ara sında değişiklik gösterdiği, balığın yumurta verimliliği ni boy ve vücut ağırlığından daha çok ovaryum ağırlığı nın etkilediği saptanmıştır. -ıı-
Özet (Çeviri)
THE FECUNDUTY AND REPRODUCTION TIME OF MIRROR CARP (Cyprinus carpio L. 1758) IN THE LAKE OF ÎKİZCE (ANKARA) (M.Sc. Thesis) Mehmet Göksel GÜRLER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT This study was made in between May 1987 - October 1987 on 60 female fish which was caught in İkizce Lake in order to find out reproduction time and fecundity of mirror carp (Cyprinus carpio L. 1758) in this lake. It was found that the mirror carp started spawning in the mid May and continued till the end of July. The number of eggs which the females having lengths of 32.10-41.50 cm was found to be 44650-262035. It was known that the fecundity was effected by the weight of ovarium much more than by the body weight and length..1X1-