Bazı şapkalı makrofungusların in vitro metal toleransları üzerine araştırmalar
Investigation on metal tolerance of some macrofungi in vitro
  1. Tez No: 198165
  2. Yazar: FATMA GÖNEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Clavariadelphus truncatus, Tricholoma auratum, Ganodermacarnosum, Lenzites betulina, Polyporus arcularius, Rhizopogon roseolus, Lepista nuda,Trametes hirsuta, Ganoderma sp makrofunguslarının katı ve sıvı ortamlarda çinkoyakarşı toleransları ve biyosorpsiyon kapasiteleri araştırılmıştır.Katı ortamda misel kuru ağırlığına göre en yüksek çinko konsantrasyonunda(225 ppm Zn) C. truncatus %88 ve T. auratum %47 oranlarında tolerans göstermiştir.Sıvı ortamda en yüksek çinko konsantrasyonunda (150 ppm Zn) C. truncatus %84,5,T. hirsuta % 46, T. auratum %31,15 ve G. carnosum %11,04 oranlarında toleranslıoldukları bulunmuştur. Çinko içeren sıvı ortamda G. carnosum izolatının büyüyenmiselleri ile biyosorpsiyon kapasitesi (150 ppm Zn) 138 mg/g olarakkuru ağırlıkbelirlenmiştir.Kuru ve yaş misellerle 100 ppm çinko konsantrasyonunda yapılan biyosorpsiyontarama çalışmasında G. carnosum izolatına ait kuru misellerin Qmax değeri 38,04 mg/gve yaş miseller için Qmax 33,3 mg/g kuru ağırlık olarak tayin edilmiştir.kuru ağırlıkG. carnosum'un farklı hücre tipleri ile biyosorpsiyon denemelerinde dinlenenhücrelerin 12.saatte Qmax değeri 31 mg/g tayin edilmiştir. Gerçekleştirilenkuru ağırlıktolerans ve biyosorpsiyon tarama çalışmaları neticesinde G. carnosum izolatının enyüksek konsantrasyonunda sıvı ortamda büyüyen miselleri en iyi (138 mg/g kuru ağırlık)sonucu vermiştir. Deneyler 27 ºC, 150 rpm ve farklı çinko konsantrasyonlarındayapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the tolerance of Clavariadelphus truncatus, Tricholoma auratum,Ganoderma carnosum, Lenzites betulina, Polyporus arcularius, Rhizopogon roseolus,Lepista nuda, Trametes hirsuta, Ganoderma sp, to the zinc in solid and liquid media,and the biosorption capacity of mentioned macrofungi have been researched.In solid media, according to the dry weight,in the highest zinc concentration(225 ppm Zn), C. truncatus have tolerated with a percent of %88 and T. auratum with apercent of %47. In liquid media, in the highest zinc concentration (150 ppm), it hasbeen found that C. truncatus was tolerant wite a ratio of % 84,5, T. hirsuta % 46, T.auratum %31,15 and G. carnosum %11,04. In a liquid media including zinc thegrowing mycelia of G. carnosum and the capacity of biosorption were defined as (150ppm Zn) 138 mg/g dry weight.In a work of biosorption screening, made in 100 ppm zinc concentration wite dryand wet mycelia, the Qmax value of dry mycelia belonging to G. carnosum isolate wasfound as 38,04 mg/g dry weight and for wet mycelia Qmax 33,3 mg/g dry weight.The Qmax value of different cell types of G. carnosum and the resting cells ofbiosorption experiments in the 12 th hour has been 31 mg/g dry weight.As a result of biosorption and tolerance screening, the growing mycelia in liquidmedia with the highest concentration of G. carnosum has shown the best results (138mg/g dry weight). The experiments were performed in 27 ºC, 150 rpm and different zincconcentration.