Mogan gölündeki kadife (tınca tınca L.) balığının boy-ağırlık ilişkisindeki mevsimsel değişiklikler
The Seasonal alterations in the length -weight relation ship of tench (tinca tinca L.) in lake Mogan, Ankara
- Tez No: 5783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARABATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
1X1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOGAN GÖLÜNDEKİ KADİFE (TINCA TINCA L. ) BALI?ININ BOY-A?IRLIK İLİŞKİSİNDEKİ MEVSİMSEL DE?İŞİKLİKLER Mehmet GÖKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç. Dr. Mustafa KARABATAK 1987,*Sayfa:32 Jüri: Prof.Dr. DoŞan ATAY Yrd. Doç. Dr. Mustafa KARABATAK Yrd. Doç. Dr.Selçuk Seçer Mogan gSSlündeki kadife(Tinca tinea L.) balığının boy-ağırlık ilişkilerindeki (W=aLTnT vekbnüüsvûrii. 'İK) faktör- lerindeki mevsimsel değişiklikler ile eşeysel olgunluğa erişme büyüklüğü, üreme periyodu ve yumurta verimliliğini tespit etmek amacı ile 1986 Mayıs-1986 Aralık ayları ara sında yapılan bu çalışmada gölden yakalanan 138 kadife balı ğı örneği incelenmiştir. İncelenen örneklerin %49.28'i dişi, %50. 72 ' sinin erkek olduğu, erkek ve dişilerin 3.-4. yaşlarında iken ilk kez eşeysel olgunluğa eriştiği saptandı. Kadife balıkları Mogan ^Slündeki üreme faaliyeti ne Temmuz ayında başlamakta ve bu faaliyetlerini Eylül baş larına kadar devam ettirmektedirler.Dişilerin yumurta ve rimliliği genel olarak boy ve ağırlık arttıkça artış göster mekte, fakat yumurta verimliliğini boya ve ovaryum ağırlığı na göre balığın vücut ağırlığı daha çok etkilemektedir.İn celenen dişiler arasında en küçük dişinin vücut uzunluğu 26 cm, ağırlığı 340gr, yumurta sayısı 13770 adet,.an büyük dişinin boyu 37cm, ağırlığı 910gr, yumurta sayısı 191950 adet olarak bulundu... n 97ofin Boy-yumurta sayısı için:F=l,01818. LTU"Z/-3DU r=0, 94000 Vücut ağırlığı-yumurta sayısı için:n cQ7Qo F=l, 69708. Wu':)y/y':> r=0, 45570 Ovaryum ağırlığı-Yumurta sayısı içini co^on F=0, 65322. 0Au'DöbZU r=0, 40000 matematiksel denklemleri ve korelasyon katsayıları(r) bu lundu. Her iki eşey için aylara göre boy-ağırlık iliş kileri denklemleri ve aylık ortalama besililik faktörleri saptanmıştır. Her iki eşeyinjSe boy-ağırlık ilişkilerininiv, mevsime bağlı olarak değiştiği, aynı boydaki bireylerin Ma yıs ve Haziran aylarında vücut ağırlıklarının diğer aylara göre daha fazla olduğu, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında vücut ağırlıklarında meydana gelen azalmanın bu aylarda üreme faa liyeti göstermeleri ile ilgili bulunduğu saptandı. Bireylerin boy-ağırlık ilişkisindeki bu mevsimsel değişikliklere paralel olarak her iki eşeyin tespit edilen aylık ortalama Konâüsypn. ( k ) faktörleride ; dişilerde Ma$OıS> ayında ortalama 2.00514, erkeklerde 2.03546 iken, Kasım ayında dişilerde 1.52431, erkeklerde 1.49247 olarak azalmıştır. İncelenen toplam 138 kadife balığı arasında 68 dişi için boy-ağırlık ilişkisi denklemi olarak: LogW=-l. 10561+2. 25674. LogLT 70 erkek için ise:LogW=0. 02005+1. 78079.LogLT elde edildi. Bu denklemlerden yararlanılarak, boyları 25-40cm arasamda değişen dişilerin boy gruplarına göre ağırlıkları hesapla narak, 25-30cm boy grubu için 415.02gr, 30-35cm boy grubu için 597.13gr,35-40cm boy grubu için 833.04gr olarak bulundu. Aynı boygrubundaki erkekler için ise, sırasıyla 405.60gr, 503. 6lgr,618.78gr olarak hesaplanmış olup, aynı boy grubundaki dişilerin vücut ağırlıkları erkeklerden daha fazladır. ANAHTAR KELİMELER: Boy-ağırlık ilişkisi, fekondite(yumurta verimliliği),besililik fabtörü, eşeysel olgunluk, üreme periyodu., kadife balığı, Tinea tinca
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis THE SEASONAL ALTERATIONS IN THE LENGTH-WEIGHT RELATIONSHIP OF TENCH (TINCA TINCA L.) IN LAKE MOGAN, ANKARA Mehmet GÖKTAŞ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology- Supervisor : Ass t. Prof. Dr.Mustafa KARABATAK 1987,Page:32 Jury: Prof.Dr -DoŞan ATAY As St. Prof.Dr. Mustafa KARABATAK Asst. Prof.Dr. Selçuk SEÇER This study was performed in order to provide in formation concerning the length-weight relationship and conditioin factor with seasonal alteration, the age of matu rity, reproduction cycle, fecundity of tench,Tinca tinea L. in lake Mogan, Ankara.The collection and biological inves tigation of tench were carried out each month from May to December in 1986. Total 138 tenches were investigated in this., study. In tench population, the; ratio of male was 50. 72%, the ratio of female was 49. 28%. The age of maturity were 3 and 4 years. The repreduction takes place from July to begining of September.Fecundity of females increased as the length and weight increased, generally. But, fecundity was effected from the weight of body than length. and the weight of ovaries. The smallest female had 26cm length, 340gr weight and 13770 eggs, the biggest female had 37cm length, 910gr, weight and 191950 eggs. For length-number of eggs: n 97,,n F=l, 01818. LTU'Z/-3DU r=0, 94000 For weight of body-number of eggs: n t-Q7Qo F=l, 69708. Wu'Dy/yj r=0, 45570 For weight of ovarium-number of eggs:n ro/-9n F=0, 65322. 0AV'0ÖÜAU r=0, 40000 were calculated. For both sexes, length-weight relationship equations and monthly mean value of condition were calculated. In both sexes, length-weight relationship were changed depending on season. At the same time length individuals, the weight of bodies were so much in May and June than the others. In July, August, September, the weight of body was increased.lt was depended on their reproduction activities. Connected withVI the length-weighth relationship alterations, monthly con ditions factors were calculated for both sexes. In female condition factor in May was 2. 00514. In male, it was 2.03546. In November, conditions factors were 1.52431 (for female), and 1.49247(for male). The length-weighth relationship for males andfe- females were founded as below: LogW=-l.10561+2. 25674LogLT (Females) LogW=0. 02005+1. 78079LogLT (males) with the helping of these equations, for both sexes, the weigths were calculated according to length groups. In 25-30cm, weight was 415. 02gr (female) 31-35cm, weight was 597. 13gr (female) 36-40cm, weight was 833. 04gr (female).At the same length groups, for male, weights were founded in order,405.60-503. 61- 618.78gr. All females had more weight than male at same length groups. KEY WORDS: Tench, Tinea tinea,Lenght-weight relationship, condition factor sexual maturity, reproduction cycle.