CdO filmlerinin bazı fiziksel özellikleri üzerine Al katkılama ve tavlama işlemlerinin etkileri
The effects of Al doping and annealing processes on some physical properties of CdO films
- Tez No: 198168
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZETSürekli gelişen ve yenilikler arayan opto-elektronik teknolojisi alternatif saydamiletken oksit malzemelere ihtiyaç duymaktadır. Bu amaçla, bu tip uygulamalarda fizikselözellikleri ile önemli bir potansiyele sahip olan, belki de hak ettiği ilgiyi henüz tam olarakbulamamış olan CdO filmleri ve bu filmlerin Al elementi ile katkılanma ve çöktürme sonrasıısıl işlemlerle sahip olacağı karakteristikler incelenmiştir. CdO filmlerinin üretimi içinekonomik ve basit bir teknik olan Ultrasonik Kimyasal Püskürtme tekniği kullanılmıştır. CdOfilmleri, %1, 2 ve 3 katkı oranlarında Al elementi ile katkılanmıştır. Tavlama işlemi için üçfarklı sıcaklık (250, 350 ve 450 ºC) seçilmiş ve malzemeler bir saat süre ile ısıl işleme tabitutulmuştur. Elde edilen filmlerin yapısal, elektriksel, optiksel ve yüzeysel özellikleri farklıanaliz teknikleri ile incelenmiş ve bu özellikler üzerine katkılama ve tavlama işlemlerininetkisi araştırılmıştır. Analiz sonuçları, filmlerin opto-elektronik endüstrisinde ve yarıiletkengüneş pillerinde uygulama potansiyelleri göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Sonuçolarak; katkılamanın ve ısıl işlemin filmlerin özelliklerinde dikkate değer etkiler yarattığı vedüşük Al konsantrasyonu ve yüksek tavlama sıcaklıklarında CdO filmlerinin fiziksel, yapısalve yüzeysel özelliklerinin iyileştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOpto-electronic technology which is continuously developing and searching forinnovations needs alternative transparent conducting oxide materials. On this purpose, theeffect of Al doping and thermal annealing on the characteristics of CdO films, having animportant potential with their physical properties but unfortunately haven?t experienced theinterest it deserved, has been investigated. Ultrasonic spray pyrolysis technique which iseconomical and simple has been used to produce the films. CdO films have been doped withAl at the percentages of 1, 2 and 3 at %. Three different temperatures (250, 350 and 450 ºC)have been chosen for thermal annealing and the films have been annealed in air for one hour.The structural, electrical, optical and surface properties of the films have been characterizedusing different techniques and the effect of doping and annealing on these properties havebeen investigated. The results have been presented by taking into consideration that thesefilms will have applications in opto-electronic industry and semiconductor solar cells. Finally,it has been seen that doping and annealing have noticeable effects on the properties of thefilms, low Al concentration and high annealing temperature improves the physical, structuraland surface properties.