Süperiletkenlerde Ginzburg-Landau denklemi ve çözümleri
Ginzburg-Landau equations and solutions in superconductors
- Tez No: 198169
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETBu tez çalışmasında, süperiletken durum ve bu duruma ait özellikler ilesüperiletkenliği, kuantum mekaniğine giriş yaparak tanımlayan Ginzburg-LandauTeorisi incelenmiş, Ginzburg-Landau denkleminin çözümleri araştırılmıştır.Süperiletken materyallerde elektrik akımı, sıcaklığın mutlak sıfırayaklaştırılmasıyla hiçbir dirençle karşılaşmadan sonsuz bir akışa sahip olur. Ayrıca bumateryaller, kritik sıcaklık altında, içerisindeki manyetik akıyı dışarlamaktadırlar.Süperiletkenliğin elektrodinamiğini kuantum mekaniğine göre tanımlayan ilkteori, Ginzburg-Landau Teorisi olmuştur. Bu teori BCS teorisinin bir başka açıdandeğerlendirilmesidir.Ginzburg-Landau Teorisi'nde London denklemlerinden farklı olarak kuantumetkileri de hesaba katıldığından, süperiletkenlerin ara yüzey enerjilerinin hesaplanmasıile ince filmlerde kritik alan ve kritik akım hesaplamaları kolay hale gelmektedir.Anahtar Kelimeler : Süperiletkenlik, elektriksel direnç, nüfus derinliği, düzenparametresi, Ginzburg- Landau Denklemi
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, Ginzburg-Landau Theory which concerns superconductivity andit?s properties by using the fundamental definitions of quantum physics, and Ginzburg -Landau equations were studied.Electric current reach unfinite amount by decrasing temperature above absolutezero, without facing any difficulty on superconductor materials. Also these materialsforce magnetic flux below under critical degree.Ginzburg-Landau Theory was the first study which defines the electrodinamicsof superconductivity by using quantum mechanics. This theory is also another variety ofBCS Theory.Because of quantum effects, calculation of the energy of internal surfaces ,critical area on thin films and critic current are become easier which makes differentfrom Ginzburg-Landau Theory and London Equations.Keywords : Superconductivity, electircal resistivity, order parameter,penetration depth, Ginzburg- Landau Equation