Zaman ayarlı laser spektroskopisinin teorik incelenmesi
A theoretical study of time resolved laser spectroscopy
- Tez No: 198185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL TAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
IÖZETBu çalışmada, Zaman Kararlı Laser Spektroskopisinin Teorik ncelenmesi, genişbir şekilde temel olarak kısa laser pulslarının üretilmesi, ultra kısa pulsların ölçümü,laserler ile yaşam süresi ölçümü, pompa ve sonda tekniği başlıkları altında, bu konuylailgili yazılmış kitaplardan ve son zamanlarda yapılan deneysel çalışmalardanfaydalanılarak incelenmiştir. Bu incelemenin başında konunun daha iyi anlaşılmasıamacıyla laser modları ve laser çeşitleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Girişkısmında da zaman alanları, analog ve dijital sinyaller, laser kaynakları ve bileşenleri ilelaserin işleyiş mekanizması hakkında genel bilgi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IISUMMARYThese papers include a wide theoretical study of time resolved laserspectroscopy under the headings of `generation of short laser pulses?, `measuring ofultra short pulses?, `measurement of life times by lasers?, `probe and pump techniques?.Recent experimental work and related publications about the subject has been used forthis study. Some useful information about laser modes and laser types with details hasbeen given at the beginning for the purpose of a better understanding of the subject.General information about time intervals, analogue and digital signals, sources of lasers,its components and mechanism of process has been mentioned in the introductionsection.