İntegral denklemler ve analitik çözümleri
Integral equations and analytical solutions
- Tez No: 198186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DURSUN ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZETBu tez çalışmasının 1. bölümünde integral denklemlerin tanımı, zaman içinde değişik bilimadamları tarafından bulunan integral denklemlerin tanımları, yapısal özellikleri verilmiştir.2. bölümde ise integral denklemlerin sınıflandırılmasının nasıl yapıldığına dair tanımlar,özellikler ve örnekler verilmiştir.Günümüzde en çok kullanım alanına sahip olan Fredholm integral denklemlerinin genelyapıları hakkında tanım ve özellikleri ile çözüm yöntemleri 3. bölümde verilmiştir.Fredholm integral denklemlerinden sonra en çok kullanılan integral denklemler Volterraintegral denklemleridir. Volterra integral denklerine ait tanımlar, örnekler ve çözüm yöntemleriise 4. bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn the first chapter of this thesis study, there are general description of Integral equation,other integral equations? descriptions that had been found different science men.In the second chapter, there are descriptions of how to make classificiation of Integralequations, properties and examples.In the third chapter there are descriptions of Fredholm integral equations that had been usedtoo much in current time. There are also properties, examples and solving methods for Fredholmintegral equations.Another kind of integral equations is Volterra integral equations which is being used asFredholm integral equations. In the last chapter there are properties of Volterra integralequations, examples and solving methods for Volterra integral equations.