Elektronik kontrollü motorlarda motor hızına bağlı yakıt miktarı kontrolü incelenmesi
The study of control of fuel quantity depending on engines which is controlled by ECU
- Tez No: 198194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZETGünümüzde dizel motor teknolojisinde meydana gelen gelişmeler ışığında bumotorlara talep ve kullanım alanları artmıştır. Bu gelişmeler motorların kontrolünüişletim sistemlerine teslim etmiştir. Elektronik kontrollü dizel motorlar, bünyelerindebulundurdukları sensörler ile ısı, basınç, konum vb gibi verileri toplar ve operatördengelen talep doğrultusunda, kendisi için yapılmış özel yazılım yardımıyla ne kadaryakıtı, ne zaman, nasıl, hangi silindirlere püskürteceğini belirler.Bu tezde iki tip elektronik kontrollü dizel motor incelenecektir. Yapı olarak bu ikimotor aynıdır. Sadece kullanım alanları ve elektronik kontrolörlerinde çalışan programvasıtasıyla değiştirilen kalibrayonları farklıdır.Jeneratörde sabit devirde çalışan motora yük bindiğinde, motorun kendini toplayıpaynı sabit devire ulaşması için geçen zaman ve gereken yakıt miktarlarının, kontrolparametrelerinin ( P, I , D) değiştirilmesi ile nasıl değiştiği incelenmiştir. Kamyonüzerinde 700-2600 rpm aralığında çalışan motorda ise devir artırımı yapıldığında,istenen devire çıkması için geçen zaman ve gereken yakıt miktarlarının değişimi aynıparametrelerinin değiştirilmesi ile incelenmiştir.Deneyler motorların gerçek çalışma ortamlarında yapılmış olup, test sırasındaparametrelere bağlı ölçümleri yapılacak değerlerin kayıdı alınmıştır. Testler sırasındaçevresel faktörlerin sabit tutulmasına dikkat edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYRecent andvances in diesel engine technology have gavd the way for a highercostumer demand and increase in the usage areas for these engines. Theseimprovements provide control of engines by digital operating systems. Electronic dieselengines are equipped by the sensors such as heat, pressure, displacement etc.. It enablesitself to process sensors and gets datas, processes these datas together with software inits ECU. These decide how much fuel to inject.In this study two types of engines were used. Both engines are same as the structure.They differ only in terms of their usage purposes and calibration softwares are different.In a generator set, running at a constant engine speed as the load is applied, effects ofdifferent types of PID controllers on engine performance were researched. The type ofa truck engine was specifically examined while it was run between 700-2600 rpm. Itsspeed was increased by remote control.The tests were performed in real life test conditions. The environmentaleffects were kept constant, while data from engines were collected.