Üstten ve alt yandan beslemeli kömür sobasının hava kirliliğine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of effect on air pollution of the coal stoves fed from the top and the bottom side
  1. Tez No: 198206
  2. Yazar: ALİ KEÇEBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SAİT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziÜSTTEN VE ALT YANDAN BESLEMELİ KÖMÜR SOBASININ HAVAKİRLİLİĞİNE ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASIAli KEÇEBAŞZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMakine Eğitimi Anabilim DalındaTez Danışmanı: Prof. Dr. Etem Sait ÖZHaziran 2005, 78 SayfaKonutlarda ısınma ihtiyacı; katı, sıvı ve gaz yakıtların bireysel veya merkezi sistemlerdekullanımı ile sağlanmaktadır. Sıvı yakıtın işletmesi kolaydır fakat pahalı olması nedeniyletercih edilmemektedir. Gaz yakıt olarak kullanılan doğal gaz büyük yerleşim merkezleridışında yaygın olmamasından dolayı, ülkemizin büyük bir bölümü katı yakıtkullanmaktadır.Katı yakıt olarak kullanılan kömür, yakıcı cihazın özelliğinden ve ayrıca yakma tekniğinindoğru uygulanmamasından dolayı çevre kirliliği problemleri ortaya çıkmaktadır. Kömürünyaygın olarak kullanıldığı sobalardan kaynaklanan hava kirliliği önemli boyutlaraulaşmaktadır. Bu nedenle en uygun yakıcıları tespit etmek amacıyla alt yandan beslemelisoba tasarımı yapılmıştır.Bu çalışmada; harici bir depodan alınan kömür helezon vasıtasıyla yakma yerinegötürecektir. Yanma işlemi helezon üzerinde meydana gelecektir. Deney sobası ile üstteniiiÖZET (devam ediyor)beslemeli kömür sobası aynı şartlarda yakılarak deney sonuçları alınacaktır. 30 mm ile 50mm arasında tane büyüklüğüne sahip linyit kömürü her iki sobada günün aynı saatlerindeyakılarak hava kirliliği seviyeleri araştırılmıştır. Kömür besleme ile CO oluşumu arasındayakın bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Alt yandan beslemeli sobada diğer sobaya göre%19`luk CO emisyonunda bir azalma olmuştur. Toplam partikül madde emisyon miktarıalt yandan beslemede daha düşüktür. Ek olarak, azot oksit (NOx) ve kükürt oksit (SO2)değerlerinde aynı kömürün yakılması ve aynı soba olması dolayısıyla bir değişiklikgözlenmemiştir.Sonuç olarak, tasarlanan alt yandan beslemeli sobanın üstten beslemeliye göre dahaekonomik ve çevreci olduğu görülmüştür.Anahtar Sözcükler : Hava Kirliliği, Yanma, Kömür, Soba: 626.11.01Bilim Koduiv
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisCOMPARISON OF EFFECT ON AIR POLLUTION OF THE COAL STOVES FEDFROM THE TOP AND THE BOTTOM SIDEAli KEÇEBAŞZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of MachineThesis Advisor: Prof. Etem Sait ÖZJune 2005, 78 PagesThe heat requirements in houses have been supplied by using solid, liquid and gas fuels inindividual or central systems. The operating of liquid fuel is easy, but it has not beenprefered since it is expensive. Since natural gas which is used as a gas fuel is notwidespread in rural areas, most of our country has been used solid fuels.The coal which is used as a solid fuel, burning device properties and since burningtechniques are not carrying out properly, environment pollution problems have beenappeared. Air pollution which is sourced from stoves in which coal is used in it widely hasbeen reached to important levels. That?s why with purposing of determining the mostproper burnings, the stove fed from the bottom side was designed.vABSTRACT (continued)In this study, the coal which is taken from outside will carry to burning place by means ofa helix. Experiment results will take as burning experiment stove and the stove fed fromthe top in same conditions. Air pollution level has been investigated as lignite coal whichhas grain coarseness between 30 mm and 50 mm both in stoves in same hours of day. Ithas been determined that there is a close relation between feeding with coal and formationCO. According to other stove, in the stove fed from the bottom side has happened areducing %19 in CO emission. Total amount of particulate matter emission was fewer thanthe stove fed from the bottom side was. In addition, a alternation in nitrogen oxide (NOx)and sulphur dioxide (SO2) levels was not been observed.As a result, the stove fed from the bottom side which was designed has been seen that it ismore economical and environmentalist according to the stove fed from the top.: Air Pollution, Combustion, Coal, StoveKeywordsScience Code : 626.11.01vi