Çift-fazlı çeliklerin nokta direnç kaynağında MHO ile kaynak süresinin mekanik özelliklere etkisi
Influence mechanic properties of weld time and microstructure on the resistance spot welding of dual-phase steels
  1. Tez No: 198208
  2. Yazar: FATİH HAYAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ACARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZETBilim Uzmanlığı TeziÇ FT-FAZLI ÇEL KLER N NOKTA D RENÇ KAYNAĞINDA MHO LE KAYNAKSÜRES N N MEKAN K ÖZELL KLERE ETK SFatih HAYATZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüMetal Eğitimi Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Mustafa ACARERHaziran 2005, 92 sayfaÇift-fazlı çelikler genel olarak düşük akma, yüksek çekme dayanımı, pekleşme hızı, yüksekuniform ve toplam uzama gibi çekme özellikleri ile tanımlanmaktadır. Üretildikleri yüksekmukavemetli düşük alaşımlı (YMDA) çelikler ile karşılaştırıldığında benzer çekmedayanımına sahiptirler; üniform ve toplam uzama değerleri ise çok üstün bir düzeydedir. Buçalışmada çift-fazlı çeliklerin üretimi kritik tavlama ile düşük karbonlu Mn-Ni'li çeliklerdenelde edilmesi amaçlanmıştır. Daha sonra farklı martenzit hacim oranlarına ve morfolojiyesahip çift-fazlı çeliklerin elektrik direnç nokta kaynak kabiliyetleri araştırılmıştır. Kaynakişleminde kaynak basıncı ve kaynak akımı sabit tutulmuş, kaynak süreleri 10-15-20 çevrimdeğerlerinde artırılmıştır. Ayrıca üretilen bu çeliğin farklı kritik sıcaklıklarda soğumasırasında sertleşebilirlik kabiliyetleri belirlenmeye çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler : Çift-Fazlı Çelik, Ferrit, Martenzit, Nokta Direnç Kaynağı: 626. 20. 01Bilim Kodu
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisINFLUENCE MECHANIC PROPERTIES OF WELD TIME ANDMICROSTRUCTURE ON THE RESISTANCE SPOT WELDING OFDUAL-PHASE STEELSFatih HAYATZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Metal EducationTesis Advisor : Asst. Prof. Mustafa ACARERJune 2005, 92 pagesDual-phase steels can simply be identified with the tensile properties of low yielding point,high tensile strength and toughness rate, high level of uniform and total elongation. Dual-phase steels have approximately equal tensile strength like the steels which are produced ashigh strength low carbon alloys (HSLA). Moreover uniform and total tensile values are muchmore higher. In this study, the production of dual phases steel is produced from low carbonMn-Ni steel at intercritical annealing point. Afterwards resistance spot welding property ofdual phase steels which have different martensite volume ratios and morphology; are welded.During welding process welding pressure and current are held constant, but welding time (10,15, 20 cycle) is extended. Moreover produced steel is examined in order to observe thewelding behaviors at different critical temperatures and hardenebility in cooling process.: Dual Phase Steel, Ferrite, Martensite, Resistance Spot WeldingKeywordsScience Code : 626. 20. 01