Erbaa yöresinde yetişen Toros sediri (Cedrus libani A.Rich) ile Akdeniz bölgesinde yetişen Toros sedirinin dış morfolojik ve ksilolojik özelliklerinin karşılaştırılması
The comparasion of outer morphological and anatomical characteristic of the cedar of lebanon (Cedrus libani A.Rich) that groes around Erbaa and the cedar of lebanon that grows in the Mediterranean region
  1. Tez No: 198231
  2. Yazar: BURCU KAYİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN SARIBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETYüksek Mühendislik TeziERBAA YÖRES NDE YET ŞEN TOROS SED R(Cedrus libani A.Rich) LE AKDEN Z BÖLGES NDE YET ŞEN TOROS SED R N NDIŞ MORFOLOJ K VE KS LOLOJ K ÖZELL KLER N N KARŞILAŞTIRILMASIBurcu KAY ŞZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüOrman Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Metin SARIBAŞEylül 2005, 60 sayfaBu çalışmada; ülkemizde doğal olarak Akdeniz bölgesinde geniş, Tokat- Erbaa yöresinde delokal bir alanda yayılış gösteren Cedrus libani A.Rich. türünün dış morfolojik, ksilolojik vepalinolojik özellikleri incelenmiştir. Araştırma alanı olarak Tokat-Erbaa yöresi ÇatalanKöyü sedir meşceresi ele alınmıştır. Bu araştırmada, lokal yayılış gösteren sedirler ile Torosve Anti Toroslar' daki sedirler arasında dış ve iç morfolojik özellikler açısından farklarınortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla; Tokat-Erbaa yöresinden alınan örneklerin dışmorfolojik özellikleri incelenerek, literatür verileri (ODABAŞI, 1990) ile, yine her ikibölgeden üçer ağaçtan alınan odun örneklerinin ise iç morfolojik özelliklerikarşılaştırılmıştır. Her iki bölgeden alınan odun örnekleri, odun anatomisi özellikleriyönüyle incelenmiş ve elde edilenÖZET (devam ediyor)sayısal veriler t-testi ile değerlendirilmiştir. Yapılan t- testi sonucu odun özeliklerindeanlamlı farklar ortaya çıkmıştır.Her ne kadar dış morfolojik özellikler bakımından farklılıklar çıkmamış; iç morfolojiközellikler bakımından anlamlı faklılıklar çıkmış olması iklim farklılıklarına bağlıdırdenilebilir.araştırma alanımızdaki sedirlerin Akdeniz bölgesindeki sedirlerle aynı türolduğu söylenilebilir.Anahtar Sözcükler : Cedrus libani, Morfoloji, Odun Anatomisi, PolenBilim Kodu : 502.19.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc ThesisTHE COMPARISON OF THE OUTER MORPHOLOGICALANDANOTOMICAL CHARACTERISTIC OF THE CEDAR OF LEBANON (Cedruslibani A.Rich) THAT GROWS AROUND ERBAA AND THE CEDAR OF LEBANONTHAT GROWS IN THE MEDITERRANEAN REG ONBurcu KAY ŞZonguldak Karaelmas UniversityGraudate Scholl of Natural and Applied SciencesDepartment of Forest EngineeringThesis Advisor: Prof. Metin SARIBAŞSeptember 2005, 60 pagesIn this study, the outer morphological, anatomical and palynological characteristics ofcedrus libani, which naturally grows in the large area of the Mediternanean region andlocally grows around Tokat-Erbaa were investigated. The cedar stand of Çatalan Villageof Tokat-Erbaa was considered as a research area. The objective of this study is todetermine the outer and interior morphological chateristic differences between locallygrown and Taurus and Anti-Taurus cedars.For this reason, the outer characteristics of samples obtained from Tokat-Erbaa werecompared with literature data (ODABAŞI, 1990) and interior morphologicalcharacteristics of three each wood samples obtained from both region trees werecompared each other.ABSTRACT (continued)The anatomical characteristic of wood samples obtained from both region wereinvestigated and the numerical data obtained from these samples were evaluated by usingt-test. As a result of t-test, important differences were found at wood characteristics.Nevertherless there were no outer morphological characteristic differences observed, itcan be stated that significant interior morphological characteristic differences founddepend upon climate factors. Also it can be stated that cedars located in the research areaare the same as Mediterranean region.Keywords : Cedrus libani, Morphology, Wood Anatomy, PollenScience Code : 502.19.01