Quickbird örneğinde yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü üzerinden kentsel ayrıntıların otomatik ve manuel çıkarımı üzerine uygulama
Automatic and manual extraction of urban features from quickbird high resolution space imagery
- Tez No: 198241
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
QUICKBIRD ÖRNEĞ NDE YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ UYDU GÖRÜNTÜSÜÜZER NDEN KENTSEL AYRINTILARIN OTOMAT K VE MANUEL ÇIKARIMIÜZER NE B R UYGULAMASerkan KARAKIŞZonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüJeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim DalındaYüksek Mühendislik Tezi Olarak HazırlanmıştırTez Danışmanı: Prof. Dr. Erdal KOÇAKTemmuz 2005, 84 sayfaBu tez, QuickBird Standart Orthoready görüntüsü üzerinden detay çıkarımı örneğiyle,kentsel ayrıntıların yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri üzerinden otomatik ve manuelçıkarımlarının analizini amaçlamaktadır.Bu çalışmanın yürütülmesinde gerekli olan kuramsal bilgiler, Bölüm 2'de GeometrikDüzeltme ve Radyometrik Geliştirme, Bölüm 3'de Nesne Tabanlı Görüntü Analizi veeCognition Yazılımı, Bölüm 4'te QuickBird Uydusu ve Ürünleri başlıkları altındaverilmektedir.Uygulama kapsamında QuickBird Standart Orthoready görüntüsünden detay çıkarımı içinöncelikle görüntü geometrik olarak, SYM ve YKN noktaları yardımıyla düzeltilmiştir.Bunun için PCI Geomatica OrthoEngine V9.1.4 yazılımı altında Satellite OrbitalModelling algoritması kullanılmıştır. Görüntüden en iyi sonucu alabilmek için radyometrikgeliştirme yine PCI Geomatica yazılımı altında yer alan Pan-sharp modülüyle yapılmıştır.Detay çıkarımına hazır hale gelen görüntü üzerinden öncelikle vektörel bilgi CADyazılımları yardımıyla ekran üzerinden sayısallaştırma tekniğiyle çıkarılmış ardındaneCognition V4.0.6 yazılımı altında nesne tabanlı görüntü analizi tekniğiyle irdelenmiştir.Sonuç ürünlerin üst üste çakıştırılması yapılmış ve analiz teknikleriyle birbirine olanüstünlükleri ve eksiklikleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
AUTOMATIC AND MANUAL EXTRACTION OF URBAN FEATURESFROM QUICKBIRD HIGH RESOLUTION SPACE IMAGERYSerkan KARAKIŞThis M.Sc.Thesis has been prepared inZonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Geodesy and Photogrammetry EngineeringThesis Advisor: Prof. Erdal KOÇAKJuly 2005, 84 pagesThe aim of this thesis is to analyse the automatic and manual extraction of urban featuresfrom high resolution QuickBird Standard Orthoready image.Theorical background needed to apply this study is given in Chapter 2, GeometricCorrection and Radiometric Improvement; Chapter 3, Object Oriented Image Analyse andeCognition Software; Chapter 4, QuickBird Satellite and Products.The image has been geometrically corrected by using DEM and GCPs measured usingGPS static surveying. PCI Geomatica OrthoEngine V9.1.4 software and its sub-moduleSatellite Orbital Modelling have been used to make this correction. To reach the bestresult, image has been radiometrically improved by using Pan-sharp module of the samesoftware. After applying the above steps, the image has been ready for the featureextraction and first handled on a CAD software. The details are manually digitized andresulting vector layer has been compared to the object oriented image analysis on theeCognition V4.0.6 software. The products of the two methods have been superimposed,and the advantages and disadvantages are discussed by some analysis techniques.