Cinci Hanı örneğinde Safranbolu'daki XVII. YY. vakıf sisteminin incelenmesi
A case study of 17th century Ottoman foundation system on Cinci Han
  1. Tez No: 198242
  2. Yazar: SAYİM TUNCAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETYüksek Mühendislik TeziCİNCİ HANI ÖRNEĞİNDE SAFRANBOLU'DAKİ XVII. YY. VAKIFSİSTEMİNİN İNCELENMESİSayim TUNCALZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüJeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Prof. Dr. Şenol KUŞÇUEylül 2005, 67 sayfaSafranbolu'da Osmanlı 17. yy. Vakıf Sisteminin ve günümüze yansımalarının Cinci Hanıörneğinde incelenmesi konusunda yapılan tez çalışması aşağıdaki şekilde özetlenebilir:Bilindiği üzere Türk İslam Toplumunda ve özellikle de Osmanlı Devletinde sosyal veekonomik hayatta, taşınmaz mallarla ilgili tasarruf ve mülkiyet haklarının kazanılmasındave kullanılmasında, vakıf sisteminin günümüze de yansıyan önemli işlevleri ve etkileriolmuştur.Osmanlı dönemi vakıf, mülkiyet ve arazi tasarruf düzeninin değerlendirilmesinde veanlaşılmasında Safranbolu'nun uygun bir örnek oluşturacağına inanılmaktadır. Buuygunluk Safranbolu'nun, özellikle 17. asırdaki Osmanlı Devleti sosyal, ekonomik,kültürel ve etnik özelliklerini yansıtan tipik bir Osmanlı Kasabası oluşundankaynaklanmaktadır. Bu Kasabanın o dönemdeki kentsel yapısını yansıtan mimariözelliklerinin ve vakıf varlıklarının günümüzde de yaşamakta oluşu bu uygunluğu daha daarttırmaktadır.ÖZET (devam ediyor)Bu çalışmada, özellikle 17. asırda Safranbolu'daki vakıf, mülkiyet ve taşınmazlarla ilgilitasarruf uygulamalarının ve günümüzdeki özel ve kamusal mülkiyete yansımalarınınincelenmesine; bu incelemenin Cinci Hanı özelinde somutlaştırılmasına çalışılmıştır.Çalışmada, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün ve Vakıflar Genel MüdürlüğününMerkez ve yerel örgütlerinde ulaşılabilen belgeler, bilgisine başvurulan halktan söyleşiyoluyla sağlanan bilgiler temel veri kaynaklarını oluşturmuştur.Anahtar Sözcükler : Safranbolu, Cinci Hanı, Mülkiyet, Vakıf.Bilim Kodu : 616.03.01
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisA CASE STUDY OF 17th CENTURY OTTOMAN FOUNDATION SYSTEM ONCINCI HANSayim TUNCALZonguldak Karaelmas UniversityInstitut for Applied SciencesDept. of Geodesy and PhotogrammetryThesis Advisor: Prof. Dr. Şenol KUŞÇUSeptember 2005, 67 pagesThe study focused on 17th century Ottoman Foundation system and its reflections tilltoday on Cinci Han case can be summarized as follows: As already known Ottomanfoundation system has been crucial to functions and affects for obtaining property right andits use in Turkish-Islamic society and especially in Ottoman Empire period economical andsocial daily life.It is believed that Safranbolu would be an appropriate example for understanding ofOttoman period foundation, property and land possession regulations. This belief is dueSafranbolu to being a typical ottoman town reflecting particularly 17th century and pre-republican period ottoman social, economical, cultural and ethnic characteristics.Architectural characters of the town and till today standing foundation properties furtherraises this belief.This study is focused on examining of 17th century ottoman foundation, property and realestate possession rights and on their today?s reflections on private and public property.ABSTRACT (continued)Concrete examples are given for Cinci Han case. Input for this study is documentsaccessed through Land Records and Cadastre and Turkish Foundations Organizations localand central offices, interviews with local people.Keywords : Safranbolu, Cinci Han, Property, Proficient.Science Code : 616.03.01