Investigation of microbial communities in sanitary and bioreactor landfills
Düzenli ve biyoreaktör depo sahalarındaki mikrobiyal toplulukların incelenmesi
  1. Tez No: 198268
  2. Yazar: BÜLENT MERTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKGİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Düzenli ve Biyoreaktör Depo Sahalarındaki MikrobiyalToplulukların ncelenmesiGünümüzde düzenli depo sahası ayrıştırma prosesleri ve ayrıştırmayıgerçekleştiren mikroorganizmalar tam olarak anlaşılamamaktadır. Mikrobiyaltoplulukları ve aktivitelerini tam olarak anlamak ve karakterize etmek içinmikroorganizmaların yapılarını, dağılımlarını ve görevlerini iyi bilmemizgerekmektedir. Bu çalışma ile düzenli depo sahası ve havalandırmalı biyoreaktördekimikrobiyal dağılım, stabilizasyon süreci boyunca, moleküler metotlar kullanılarakizlenmiş ve analiz edilmiştir.Geleneksel depo sahalarında yapılan çalışmalarda farklı stabilizasyonfazlarında birbirinden çok farklı metanojenik popülasyon çeşitliliği tespit edilmiştir.Asetatı sübstrat olarak kullanan Methanosarcina türleri genç depo sahalarında baskınolarak görülmüştür. Diğer taraftan, uzun çubuk yapıdaki filament metanojen Arketürü, Methanosaeta olgunlaşmış depo sahalarında aktif olarak tespit edilmiştir.Havalandırmalı depo sahası biyoreaktöründe, yakma tesisi taban küllerinin veküçük parçalara ayrılmış yanmaya uygun olmayan atıkların stabilizasyonunun, hızlıbir şekilde gerçekleşebileceği gösterilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, havalandırmalıbiyoreaktör içerisinde nitrifikasyon ve denitrifikasyon eş zamanlı olarakgerçekleşmiştir. In-situ hibridizasyon sonuçları, Arke ve Bakteri aktivitelerinin,ayrışma proses hızıyla birlikte arttığını göstermektedir. Arke türleri içerisinde, ilkaylarda Methanobacteriales ve Methanomicrobiales türleri baskın olmakla birliktezaman içerisinde bu türler azalmış ve yerini Methanosarcina türlerine bırakmıştır.Havalandırmalı depo sahasının bir yıllık işletme periyodunda, amonyağı nitriteoksitleyen bakterilerden Nitrosomonas, nitriti nitrata oksitleyen bakterilerden deNitrospira türleri diğer nitrifikasyon bakterilerine göre baskın türler olarakgörülmüştür.Kasım, 2005 Bülent MERTOĞLUvi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTInvestigation of Microbial Communities in Sanitary and BioreactorLandfillsMain degradation processes that involved in landfills are not well understoodand the microorganisms responsible for these processes are not very well known. Inorder to fully understand and characterize, microbial communities and activities,knowledge of their structure, diversity and function is necessary. In this study,microbial population diversities in sanitary and bioreactor landfills was monitoredand analyzed by using molecular methods during stabilization periods of landfills.Conventional landfill studies showed that methanogenic population diversitymay be quite dissimilar in different landfill sites as well as in different stabilizationphases. Acetate utilizing methanogens especially members of genus Methanosarcinawere dominant in all young landfill leachate samples. On the other hand, only veryfew, long rod and filamentous methanogenic Archaea belong to Methanosaeta genuswere present in mature leachate samples.In an aerated landfill bioreactor results showed that rapid bio-stabilization oflandfilled MSW incineration bottom ash and shredded incombustible wastes arepossible. Results also suggest that nitrification and denitrification can occursimultaneously in an aerated landfill bioreactor. In situ hybridization results haveindicated that archaeal and bacterial activities increases with the acceleration ofdegradation process. It was revealed that Methanobacteriales andMethanomicrobiales were dominant methanogenic archaeal species at the beginningof bioreactor while Methanosarcina species were considerably dominant at the endof the one year operational period. Nitrosomonas-like ammonia oxidizing andNitrospira related nitrite oxidizing bacteria were responsible for nitrification andintensively present nitrifiers in an aerated landfill bioreactor during one yearoperational periods.November, 2005 Bülent MERTOĞLUv