Identification of prevalent microbial communities in municipal solid waste landfill leachate
Katı atık depo sahası sızıntı sularındaki baskın mikroorganizma türlerinin tespiti
  1. Tez No: 198386
  2. Yazar: SELÇEN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. BARIŞ ÇALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Düzenli depolama, katı atıkların bertarafı için en ekonomik ve yaygın olarakkullanılan yöntemdir. Depolanmış atıkların stabilizasyonunu hızlandırmak için deposahası mikrobiyolojisinin iyi anlaşılması çok önemlidir.Bu çalışmada, sızıntı suyundaki baskın mikroorganizmaların incelenmesiamacıyla stanbul Kemerburgaz Sıhhi Depo Sahası'nın farklı kısımlarındankaynaklanan ondört sızıntı suyu numunesi kullanılmıştır. Numunelere, kimyasalkarakterizasyonun yanısıra, PCR (Polymerase Chain Reaction), DGGE (DenaturingGradient Gel Electrophoresis), klonlama ve dizi analizi, ve FISH (Fluorescence InSitu Hybridization) gibi moleküler mikrobiyoloji teknikleri uygulanmıştır.Sonuçlar, depo sahasının farklı stabilizasyon safhalarındaki kısımlarındabulunan mikrobiyal çeşitlilikler arasında önemli farklılıklar olduğunu ortayakoymuştur. Genç sızıntı sularında ölçülen yüksek UAKM konsantrasyonlarınınyanısıra yüksek BO 5: KO ve TKN: NH3-N oranları asit üretim safhasınıngöstergeleridir. Asetat kullanan Methanosarcina'nın asit üretim safhasına ait sızıntısularında baskın tür olarak bulunduğu hem klonlama ve dizi analizi hem de FISH iletespit edilmiştir. Çok düşük organik kirletici konsantrasyonlarına sahip yaşlı sızıntısularında ise H2 kullanan Methanomicrobiales'in baskın olduğu belirlenmiştir.Numunelerin tümünde gamma-Proteobacteria'nın en baskın bakteri grubu olduğubulunmuştur. Bununla birlikte, genç ve yaşlı sızıntı suları arasında bakteriyelkompozisyon değişimi gözlenmemiştir.Haziran, 2005 Selçen DURMAZII
Özet (Çeviri)
Landfilling is the most economical and commonly used method for disposal ofmunicipal solid wastes. A better understanding of landfill microbiology is veryimportant to accelerate the stabilization of landfilled waste.In this study, a total of fourteen leachate samples originated from the differentsections of Istanbul Kemerburgaz Sanitary Landfill were used for investigation of theprevalent microorganisms in municipal solid waste leachate. Besides chemicalcharacterization molecular microbiology techniques such as polymerase chainreaction (PCR), denaturing gradient gel electrophoresis (DGGE), cloning andsequencing, and fluorescence in situ hybridization (FISH) were applied to thebiomass inhabiting the samples.The results suggested that there were significant dissimilarities in microbialdiversity between different sections of the landfill at different ages. High BOD5:COD and TKN: NH3-N ratios of young age leachates were good indicators of theacidogenesis phase as well as the high VSS concentrations. Acetate-utilizingMethanosarcina was found predominantly in acidogenic leachates by both cloningand sequencing and FISH analyses. On the contrary, mature landfill leachates withvery low organic pollutant concentrations were dominated by H2-utilizingMethanomicrobiales. All samples contained gamma-Proteobacteria as the mostabundant bacterial group. However, no bacterial composition change was observedbetween the young and mature leachates.June, 2005 Selçen DURMAZI