Katı atık toplama rota optimizasyonuna sezgisel bir yaklaşım: Çankaya örneği
Heuristic approach to solid waste route optimization: Çankaya example
- Tez No: 836133
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nüfus ve toplumun ekonomik düzeyindeki artışa paralel, tüketim miktarının artması ile oluşan katı atıkların, çevre ve insan sağlığına zarar vermeksizin ve en az maliyetle yönetimi yerel yönetimler için çözülmesi gereken öncelikli sorunlardan biridir. Yerel yönetimlerin en büyük maliyet kalemlerinden birisini atık yönetimi, bunun içindeki en büyük payı da ulaşım giderleri oluşturmaktadır. Bu yüzden yerel yönetimler bir yandan katı atıkları insan ve çevreye zarar vermeden en etkili bir şekilde toplamaya çalışırken diğer yandan da oluşan ulaşım maliyetini en aza indirmeye çalışmaktadır. Bu çalışmada Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir kısım çöp konteynerinin yeri belirlenerek söz konusu bölgede icra edilen katı atık toplama sürecinde toplam mesafenin minimize edilmesi amaçlanmaktadır. Kat edilen toplam mesafeyi minimize etmek maksadıyla bir matematiksel model önerilmiş, problemin büyüklüğünden ötürü sezgisel yöntemlerden Demon algoritmasını esas alan bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmanın çözümleri ile önerilen matematiksel modelin GAMS kullanılarak çözülebilen küçük düğüm sayılı çözümleri karşılaştırılmış, müteakiben geliştirilen algoritma ile çok büyük boyutlu çözümler yapılmıştır. GAMS kullanılarak çözülebilen küçük problem örneklerindeki optimal çözüm sonuçlarına çok kısa sürede ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the increase in the population and economic level of the society, the management of solid wastes generated by the increase in consumption amount, without harming the environment and human health and at the least cost, for municipals is one of the priority problems. One of the biggest cost items of municipals is waste management, and the largest share in this is carriage freight. Therefore, municipals, on the one hand, try to collect solid waste in the most effective way without harming people and the environment, and on the other hand, they try to minimize the carriage freight. In this study, it is aimed to minimize the total distance during the solid waste collection process in the that region by determining the location of some garbage containers in Çankaya district of Ankara province. A mathematical model was proposed in order to minimize the total distance traveled, and due to the size of the problem, a solution method based on the demon algorithm, one of the heuristic methods, was developed. The solutions of the developed algorithm and the solutions of the proposed mathematical model with small number of nodes that can be solved using GAMS were compared, subsequently very large scale solutions were made with the developed algorithm. Optimal solution results in small problem examples that can be solved using GAMS have been achieved in a very short time.